W poniedziałki o godzinie 13:15 na antenie Studia Słupsk dyskutujemy o prawach i obowiązkach pracodawców i pracowników. W audycji „Prawo Pracy” specjalista Witold Polkowski, odpowiada na pytania słuchaczy, podpowiada jakie działania podjąć w spornych kwestiach oraz jakie zmiany i nowelizacje wprowadzane są do kodeksu pracy przez ustawodawcę.
Upały latem dają się we znaki wszystkim,. Najbardziej jednak tym, którzy muszą pracować, a temperatura na ich stanowiskach przekracza 28 stopni Celsjusza. Przepis mówi jasno i wyraźnie „Pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych należy zapewnić, oprócz wody, inne napoje w ilości zaspokajającej ich potrzeby, odpowiednio zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania pracy. Podczas upałów mogą to być np. napoje wzbogacone o sole mineralne czy witaminy”.
Jak to przekłada się na realne działania? Jakie obowiązki ma pracodawca? To wyjaśnia specjalista prawa pracy Witold Polkowski.
TO MUSI BYĆ ZAPEWNIONE
– Chociaż istniejące regulacje nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza oraz zabezpieczenia przed wilgocią oraz niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, to jednak co do zasady, nie określają one maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach. Przyjęło się, że przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zmniejszenia uciążliwości pracy w pomieszczeniach zamkniętych, o ile temperatura w takich pomieszczeniach nie przekracza 28 stopni Celsjusza. W przypadku osób pracujących na otwartej przestrzeni pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza. Niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu czy na otwartej przestrzeni, napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej – wyjaśnia specjalista.
Posłuchaj rozmowy:
Uwaga! nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.
Joanna Merecka-Łotysz/pb