107 nowych słupków ograniczy wjazd samochodów na ulice Głównego Miasta. Zamontowane zostaną w miejsce istniejących blokad. Pierwsze z nich staną na Targu Węglowym, a na Głównym Mieście pojawiać się będą stopniowo. Ukończenie prac jest planowane na drugą połowę września.
Nowe instalacje mają przede wszystkim podnieść poziom bezpieczeństwa w dzielnicy i uniemożliwić wjazd samochodów np. na ulicę Długą. Montaż słupków był jednym z ważniejszych tematów poruszanych w przestrzeni publicznej w trakcie ostatniego roku, po tym jak doszło do nocnego rajdu ulicą Długą.
Magistrat musiał zweryfikować swoje plany dotyczące automatycznych słupków, na które konserwator nie wyraził zgody. Zamiast tego na terenie Głównego Miasta pojawi się 107 słupków półautomatycznych, przenośnych i stacjonarnych. Staną one między innymi na Targu Węglowym i przy bocznych wejściach na ulicę Długą i Długi Targ.
– Doczekaliśmy się. Szkoda że to tyle trwało. Szkoda, że najpierw była akcja na Długiej i Długim Targu. Chyba wszyscy wiedzieli, że to jest potrzebne i prędzej czy później trzeba to wdrożyć. Dobrze, że był bodziec, żeby znaleźć na to odpowiednie środki – podkreślił przewodniczący zarządu dzielnicy Śródmieście Maximilian Kieturakis.
RODZAJE SŁUPKÓW
Na Głównym Mieście – w zależności od potrzeb – zamontowane zostaną trzy rodzaje słupków: stacjonarne, przenośne i półautomatyczne.
- Stacjonarne słupki zamontowane zostaną tam, gdzie potrzeba trwałego zabezpieczenia ulic przed wjazdem samochodów, a zarazem nie będą miały wpływu na dojazd służb ratunkowych czy komunalnych. Zobaczymy je m.in. na ul. Wełniarskiej, Podgarbary czy Kaletniczej.
- Słupki przenośne posiadać będą dodatkowo możliwość ich czasowego demontażu. Staną na ulicach, na których okresowo możliwy będzie ruch pojazdów, wykorzystywanych np. do organizacji imprez czy wydarzeń. Słupki przenośne będą stanowiły uzupełnienie słupków półautomatycznych, w celu skutecznego zamknięcia obszaru głównych ciągów pieszych.
- Mechanizm w słupkach półautomatycznych umożliwi opuszczenie ich do poziomu jezdni. Montowane będą tam, gdzie trzeba będzie zapewnić nieplanowane, jednorazowe przejazdy, np. dla pojazdów służb ratunkowych czy technicznych. Otrzymają one zestawy dedykowanych kluczy. Takie blokady zostaną zastosowane np. na ul. Kołodziejskiej, Ławniczej, Św. Ducha, Stągiewnej oraz na ulicach prowadzących do ul. Długiej i Długiego Targu.
HARMONOGRAM PRAC
Pierwszy etap prac to wykonanie fundamentów. Będzie to wymagało wykucia części nawierzchni oraz czasu na związanie. Kolejny krok to montaż słupków.
Harmonogram prac dostosowany został do obowiązujących w Śródmieściu wakacyjnych zmian w organizacji ruchu. Roboty związane z montażem słupków nie zakłócą również przygotowań i przebiegu Jarmarku Św. Dominika.
Oskar Lange/mat.pras./aKa/ua