Z początkiem bieżącego miesiąca doszło do zmiany na stanowisku dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN. Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, powierzył obowiązki dyrektora Biura Edukacji Narodowej dr. Adamowi Pleskaczyńskiemu. Adam Hlebowicz, dotychczasowy dyrektor pionu edukacji, pozostaje w strukturach Instytutu Pamięci Narodowej.
Dr Adam Pleskaczyński jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (studia magisterskie i doktoranckie). W styczniu 2016 r. w Instytucie Historii UAM obronił z wyróżnieniem pracę doktorską. Praca otrzymała również wyróżnienie w XIII edycji konkursu „Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę doktorską”.
AUTOR WIELU KSIĄŻEK I PUBLIKACJI
Inicjator i główny wykonawca interdyscyplinarnego projektu badawczego sfinansowanego w latach 2013–2017 przez Narodowe Centrum Nauki, którego rezultatem było wydanie książki Podróże nieodkryte. Dziennik ekspedycji Bronisława Grąbczewskiego 1889–1890 jako świadectwo historii i element dziedzictwa kulturowego. Publikacja została uznana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszą książkę akademicką 2017 roku i otrzymała główną nagrodę na 22 Poznańskich Targach Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Od grudnia 2018 r. do lipca 2023 r. zatrudniony był w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych w poznańskim oddziale IPN. Przez ten czas opracował pięć książek (m.in. pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także ze słowem wstępnym premiera RP Mateusza Morawieckiego). W 2023 r. Instytut Pamięci Narodowej wyda kolejny album monograficzny opracowany przez Adama Pleskaczyńskiego: Czas bestii. Terror w okupowanej Polsce 1939–1945, opisujący za pomocą ponad 1000 archiwalnych fotografii oblicza okupacyjnego terroru w granicach przedwojennej Polski.
POPULARYZATOR HISTORII
Poza działalnością naukową Adam Pleskaczyński zajmuje się również popularyzowaniem historii. Jest m.in. autorem i współautorem szeregu książek poświęconych historii Poznania i Wielkopolski, z których większość weszła do kanonu lektur obowiązkowych dla kandydatów na poznańskich przewodników turystycznych, oraz ponad stu artykułów popularnonaukowych drukowanych w prasie ogólnopolskiej i regionalnej. Wyreżyserował również oraz napisał scenariusze do wielu filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych, w większości o tematyce historycznej. Zrealizował także pionierskie filmy na obszarze Azji i Pacyfiku oraz zainicjował akcję „Milion rupii dla Ojca Żelazka” przeprowadzoną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, która zakończyła się zebraniem miliona rupii indyjskich na utrzymanie wioski trędowatych w Puri oraz realizacją filmu o polskim misjonarzu i kandydacie do Pokojowej Nagrody Nobla.
W 2011 wyreżyserował krótkometrażowy, animowany film historyczny dla widzów dziecięcych w ramach projektu prowadzonego przez Centrum Turystyki Kulturowej „Trakt” w Poznaniu, a rok później współreżyserował kilkadziesiąt krótkich form fabularnych (filmów i animacji komputerowych) prezentowanych w przestrzeni ekspozycyjnej Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego „Brama Poznania”. W 2018 r. opracował scenariusz plenerowego spektaklu teatralnego pt. „Powstanie Wielkopolskie”, które jest stałym widowiskiem odgrywanym w historycznym parku rozrywki „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie pod Poznaniem oraz wyreżyserował widowisko plenerowe o Powstaniu Wielkopolskim w ramach głównych obchodów setnej rocznicy wybuchu powstania 27 grudnia 2018 r. na Starym Rynku w Poznaniu.
WSPÓŁPRACA Z WIELOMA INSTYTUCJAMI
Dr Pleskaczyński od lat współpracuje z muzeami, tworząc ekspozycje stałe we współpracy ze środowiskiem artystycznym, projektowym i historycznym oraz w zakresie konsultacji merytorycznych. Pełnił m.in. funkcję kuratora ekspozycji stałej Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (Brama Poznania), opracowywał analizy i doradzał Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości, a od 2023 r. sprawuje funkcję członka Rady Konsultacyjno-doradczej portalu Hekatomba Polska przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest także autorem wielu wystaw plenerowych, m.in. największej w Polsce wystawy powstałej z okazji stulecia Powstania Wielkopolskiego „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku” zorganizowanej przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i prezentowanej w latach 2018-2019 w Warszawie na Placu Zamkowym oraz w najbardziej prestiżowych lokalizacjach Poznania, Krakowa, Świętochłowic, Wrocławia, Zielonej Góry, Inowrocławia, Gdańska i Białegostoku.
W zakresie jego zainteresowań naukowych znajdują się również cmentarze wojenne. Jest autorem wielu ekspertyz naukowych dotyczących pochówków wojennych. Opracował m.in. na potrzeby Urzędu Gminy Gruta, w pow. grudziądzkim „Analizę historyczną pochówków na cmentarzu wojennym w Mełnie”. Rezultatem podjętych badań było m.in. zidentyfikowanie nieznanych dotąd z nazwiska i stopnia wojskowego oraz przynależności do jednostki wojskowej oficerów Wojska Polskiego poległych w bitwie pod Mełnem 3 września 1939 r. i pochowanych na tym cmentarzu, a także „Ekspertyzę dot. pochówków w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Bolesława Limanowskiego”, w ramach projektu przebudowy kwatery i przemianowania jej na „Panteon Bohaterów Ostrowa Wielkopolskiego”. Wziął również udział w panelu dyskusyjnym „O Pamięć Naszą i Waszą. Groby i miejsca pamięci weteranów walk o niepodległość Polski w kraju i za granicą” zorganizowanym podczas Kongresu Pamięci Narodowej w Warszawie. Od 2011 do 2018 r. był członkiem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Przeprowadził również dziesiątki wykładów naukowych lub popularyzujących naukę w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Polskim Towarzystwie Geograficznym, Uniwersytecie Trzeciego Wieku, w korporacjach akademickich, w szkołach średnich i podstawowych. W 2022 r. wziął udział w serii spotkań połączonych z wykładami dla dzieci i młodzieży w polskich szkołach w Chicago i w stanie Illinois, a także podczas Kongresu Polonii Amerykańskiej Stanu Illinois.
oprac. raf