Informując o rebrandingu czeskich stacji paliw Grupy Orlen, który rozpoczął się w 2019 r. „i w ciągu najbliższych miesięcy wejdzie w finalną fazę”, koncern podkreślił, że posiada największą sieć 436 stacji paliw w tym kraju i jest również liderem na rynku paliw alternatywnych.
Jak zapowiedziano w czwartkowym komunikacie, „do końca roku blisko 90 proc. stacji, działających dotychczas w Czechach pod marką Benzina, rozpocznie funkcjonowanie pod marką Orlen”. „Jest to finalny etap trwającego kilka lat procesu wdrażania marki Orlen na tym rynku” – zaznaczono.
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA REGIONU
Prezes Orlenu Daniel Obajtek zwrócił uwagę, że budowa koncernu multienergetycznego daje Grupie Orlen „siłę do dynamicznej ekspansji międzynarodowej i prowadzenia transformacji energetycznej w całym regionie”. – Już dzisiaj dysponujemy największą w Europie Środkowej siecią stacji paliw, która staje się wizytówką Grupy Orlen. Konsekwentnie ujednolicamy markę na międzynarodowych rynkach, tak by Orlen kojarzony był z szeroką ofertą najwyższej jakości usług energetycznych – powiedział Obajtek, cytowany w komunikacie. Ocenił przy tym, że „to nie tylko uwalnianie synergii marketingowych i operacyjnych, ale także przygotowanie do potencjalnej ekspansji w nowych obszarach”.
– Czechy, gdzie jesteśmy również liderem w zakresie rozwoju paliw alternatywnych, są doskonałym przykładem tego, w jaki sposób chcemy pozycjonować markę Orlen – oświadczył prezes Obajtek.
Wprowadzanie marki ORLEN na czeski rynek wkracza w finalną fazę. Do końca roku blisko 90% stacji, działających dotychczas pod marką Benzina, rozpocznie funkcjonowanie pod szyldem ORLEN. Tworzymy największą i najnowocześniejszą sieć stacji w Europie Środkowej🇵🇱🇩🇪🇨🇿🇸🇰🇱🇹🇭🇺🇦🇹… pic.twitter.com/0wNFVP9OCK
— ORLEN (@GrupaORLEN) August 10, 2023
Koncern podał, że w drugiej połowie tego roku planuje zmienić logotypy na około 300 stacjach. Tym samym do końca roku 370 z 436 czeskich stacji paliw będzie działało pod wspólną marką Orlen.
SIEĆ SPRZEDAŻY PALIW TRADYCYJNYCH I ALTERNATYWNYCH
Na czeskich stacjach paliw Grupy Orlen oferowane są nie tylko paliwa tradycyjne, ale także paliwa alternatywne, w tym ładowarki aut elektrycznych i wodorowych. Pierwsze dwie stacje wodorowe są już dostępne w Pradze-Barrandov i Litvínovie, natomiast ładowarki elektryczne dostępne są na 61 stacjach. – W tym roku rozpocznie się również montaż szybkich ładowarek o mocy 150kW na głównych trasach tranzytowych w Czechach – oznajmił koncern.
Orlen wspomniał zarazem, że ujednolicanie marki na rynkach zagranicznych obejmuje również sprzedaż pozapaliwową. – Od 2019 r. do sieci włączono blisko 100 nowych punktów Orlen Stop.Cafe, które obecnie obejmują ponad 80 proc. całej czeskiej sieci. Stanowią one ważne uzupełnienie formatu pozapaliwowego, który funkcjonuje również w Polsce, na Litwie i Słowacji. Wraz z rozwojem czeskiej sieci planowany jest także dalszy rozwój tego formatu – podkreślił koncern.
ORLEN ZDOBYWA KOLEJNE ZAGRANICZNE RYNKI
Koncern wyjaśnił, że proces rebrandingu odbywa się zgodnie z rynkowymi uwarunkowaniami krajów, w których znajdują się stacje paliwowe. Przypomniał, że pod znakiem Orlen działają wszystkie stacje na Litwie i Węgrzech oraz niemal wszystkie na Słowacji.
– Wszędzie tam, gdzie prowadzone są modernizacje i powstają nowe punkty, stosowana jest już marka Orlen – tak dzieje się w Niemczech. Zgodnie z przyjętymi założeniami do 2030 r. wszystkie stacje Orlen będą już działały pod wspólnym logo – dodał koncern.
Wyliczył przy tym, że w sumie Grupa Orlen prowadzi swoje stacje paliw na sześciu rynkach: w Polsce, Czechach, Niemczech i na Węgrzech, a także na Litwie i Słowacji. – Wkrótce Orlen pojawi się na siódmym rynku: w Austrii, gdzie do końca roku sfinalizuje zakup 266 stacji paliw – podkreślono w informacji.
Grupa Orlen ma siedem rafinerii: cztery w Polsce – w tym największą w Płocku, a także dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma też ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach oraz na Słowacji, Litwie i na Węgrzech. Posiada również rozbudowany segment petrochemiczny oraz segment wydobywczy węglowodorów. Realizuje przy tym dywersyfikację ich dostaw do Polski drogą morską, w tym np. z wykorzystaniem własnych gazowców – obecnie to dwie jednostki, a do końca 2025 r. ma być ich osiem.
ENERGIA ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH
Ponadto Grupa Orlen prowadzi szereg inwestycji związanych z energetyką odnawialną, jak farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.
W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Dokument ten zakłada, że do końca dekady nakłady inwestycyjne Grupy Orlen wyniosą ok. 320 mld zł.
Udział Skarbu Państwa w Orlenie wynosi 49,9 proc.
PAP/kł