W niedzielę, na terenie Cytadeli Warszawskiej na Placu Gwardii Pieszej Koronnej, odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Dotychczasowa siedziba, budynek użyczony od Muzeum Narodowego w Warszawie, była zamknięta dla zwiedzających od lutego. Teraz ponownie można zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego w nowej siedzibie — na Cytadeli. W wydarzeniu udział wzięli m.in. szef MON Mariusz Błaszczak i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Jak wskazał prezydent, otwarcie nowej siedziby uświetnia rozpoczynające się obchody Święta Wojska Polskiego z defiladą.
– Świadczy to o naszym głębokim przywiązaniu do dziejów oręża. Współtworzy je historia każdego polskiego żołnierza, który zasłużył na upamiętnienie krwią przelaną w służbie Ojczyzny. Dlatego jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych cieszę się, że wspaniałe tradycje i czyny bojowe polskich żołnierzy zostają godnie uhonorowane w nowej placówce Muzeum Wojska Polskiego — zaznaczył prezydent Andrzej Duda w liście, który w jego imieniu odczytał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
Dzisiejsze wydarzenie, jak sama historia polskiego oręża, jest przepełnione symboliką — przekonywał w liście. – Powstanie placówki tak ważnej dla polskiej kultury i pamięci historycznej dowodzi, że patrząc w przyszłość, modernizując i rozwijając siły zbrojne na bezprecedensową skalę, oddajemy też hołd armiom w przeszłości, wszystkim formacjom walczącym o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej, z których jesteśmy dumni i które są dla nas wzorem patriotyzmu, męstwa i honoru — dodał.
„TO WIELKI DZIEŃ, TO WIELKIE ŚWIĘTO”
Piotr Gliński podkreślił, że to jest „wielki gest Wojska Polskiego”. Podziękował „za lata harmonijnej współpracy i zrozumienia” wicepremierowi, ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi. – Potrafiliśmy wzajemnie rozumieć nasze potrzeby i zbudowaliśmy tę instytucję wspólnie — powiedział.
– Te muzea budujemy także dla przyszłych pokoleń. Będą służyły nam wszystkim i symbolicznie, dzisiaj to otwarcie Cytadeli dla całego polskiego społeczeństwa, o tym zaświadcza — powiedział szef resortu kultury podczas otwarcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.
– To wielki dzień, to wielkie święto — otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Pierwszy etap, można powiedzieć, budowy Muzeum Wojska Polskiego w jego nowym domu na Cytadeli Warszawskiej — podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.
PODZIĘKOWANIA SZEFA RESORTU
Mariusz Błaszczak natomiast podziękował tym, którzy przekazali powstającemu muzeum eksponaty związane z Bitwą Warszawską, które trafią w przyszłości do stałej ekspozycji. – Po tylu latach, ponad 100 latach, w tym również czasach komunizmu, był z tym pewien kłopot dotyczący zgromadzenia eksponatów, ale one są i będą pokazane w tym budynku — podkreślił szef MON.
Przypomniał także, że Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 r. – Przez te lata pokolenia Polaków odwiedzało wystawy organizowane w Alejach Ujazdowskich — wyjaśnił.
– Żołnierze Wojska Polskiego nawiązują do chlubnej tradycji polskiego oręża, w tym do zwycięstwa 1920 roku. Wtedy naród stanął w obronie Rzeczypospolitej Polskiej, odrodzonej w 1918 roku. To był wysiłek całego narodu, żeby obronić odrodzoną Polskę przed atakami czerwonej Rosji – mówił szef resortu obrony, dodając, że dziś putinowska Rosja również zagraża sąsiednim państwom.
ZORGANIZOWANO TAKŻE PIKNIK
Oprócz uroczystości w pobliżu zorganizowany został piknik wojskowy, na którym prezentowano sprzęt wojskowy, w tym nowe nabytki jak czołg K2 i armatohaubica K9. Nad gmachem muzeum w trakcie uroczystości przeleciały także myśliwce w szyku. Nawiązując do tej kwestii, Błaszczak powiedział, że „to są warunki, które są niezbędne do tego, żeby Polska była bezpieczna” – powiedział, zachęcając jednoczenie do wstępowania do wojska.
Powstające w Ossowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 to oddział Muzeum Wojska Polskiego. Jego budowa rozpoczęła się na kilkanaście dni przed setną rocznicą bitwy w sierpniu 2020 r. W muzeum będą zgromadzone dokumenty, eksponaty, uzbrojenie i pamiątki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W kompleksie muzeum przewidziano też teren dostosowany do rekonstrukcji historycznych.
Do 3 września nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego można zwiedzać bezpłatnie.
PAP/kł