Region Gdański NSZZ „Solidarność” świętuje 43. rocznicę Sierpnia 1980 roku, traktowanej jako urodziny tego związku zawodowego, oraz 35. rocznicę protestów z maja i sierpnia 1988 roku. Główne obchody odbędą się 31 sierpnia, ale w całym regionie trwają uroczystości towarzyszące.
31 sierpnia w Gdańsku odbywają się uroczystości główne, organizowane przez Komisję Krajową i Zarząd Regionu Gdańskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. O godzinie 14:00 rozpoczęło się uroczyste spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Sali BHP, połączone z wręczeniem uczniom stypendiów ufundowanych przez ten związek zawodowy. O godzinie 16:00 rozpoczęły się uroczystości na Placu Solidarności w Gdańsku, zakończone złożeniem kwiatów koło Bramy numer dwa Stoczni Gdańskiej i przemarszem do bazyliki pod wezwaniem świętej Brygidy, gdzie o godzinie 17:00 została odprawiona uroczysta msza święta.
Na obszarze, który obejmuje Region Gdański NSZZ „Solidarność”, przewidziano też dodatkowe uroczystości. 29 sierpnia takie obchody odbyły się w Wejherowie. O godzinie 16:30 otworzyło je spotkanie w siedzibie stowarzyszenia „Wejherowska Wspólnota Pokoleń”. Godzinę później – o godzinie 17:30 – zaczęła się uroczysta msza święta w kościele farnym pod wezwaniem Świętej Trójcy, po której nastąpiło złożenie kwiatów o godzinie 18:30.
GDYNIA TEŻ BĘDZIE ŚWIĘTOWAĆ
Z kolei 30 sierpnia związkowcy świętowali w Gdyni. O godzinie 15:00 obchody rozpoczęła msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. O godzinie 16:00 nastąpiło z kolei złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 roku przy rondzie Ofiar Grudnia 1970 (przystanek SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski). O godzinę 16:45 wręczono natomiast odznaczenia „Bohaterom Sierpnia ’80”. Jest to symboliczny medal, który otrzymuje uczestnik strajków w sierpniu 1980 roku. Ma to na celu upamiętnienie i uhonorowanie tych często zapomnianych lub nieznanych z imienia i nazwiska bohaterów, którzy stworzyli fundament największego ruchu społecznego – Solidarności. Nasza relacja z wydarzenia >>>TUTAJ.
O godzinie 17:15 rozpoczął się zaś koncert zespołu młodzieżowego „Granda” z MCK w Gdyni. Potem odbyła się prezentacja 11. tomu książki „Ludzie Sierpnia ’80”. W trakcie gali podziękowano też wolontariuszom, przyjaciołom i współpracownikom Pomorskiej Inicjatywy Historycznej z okazji 13. rocznicy powstania organizacji, a na koniec zespół „Sonanto” zagrał koncert zatytułowany „Polskie drogi do wolności”.
Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali bezpłatnie XI tom albumu „Ludzie Sierpnia 80 w Gdyni. Sierpniowe rocznice 1981-1990. Radość zwycięstwa i walka o pamięć…” autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej i Roberta Chrzanowskiego oraz album prezentujący dorobek Fundacji – „13 lat dla Ludzi i Pamięci – Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna 2010-2023” pod redakcją Małgorzaty i Romana Zwiercan.
Dzień później – 31 sierpnia – o godzinie 10:00 przy Urzędzie Miasta w Gdyni nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolnej Polski zorganizowane przez Oddział Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Gdyni. Relacja z tego wydarzenia dostępna jest >>>TUTAJ.
DODATKOWE OBCHODY W GDAŃSKU
Również w Gdańsku 31 sierpnia oprócz uroczystości głównych odbywają się te towarzyszące. O godzinie 10:00 w Sali BHP zaczęła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności zorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. O godzinie 11:00 również w Sali BHP została otwarta wystawa znaczków Poczty Polskiej i Poczty Podziemnej w hołdzie Janowi Pawłowi II oraz w rocznicę Sierpnia ’80, której organizatorami są Fundacja Promocji Solidarności, Zarząd Okręgu Pomorskiego Polskiego Związku Filatelistów i Zarząd Regionu Gdańskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Relację z wydarzenia można przeczytać >>>TUTAJ. Na godzinę 12:30 zaplanowano z kolei złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą założycieli „Solidarności” oświatowej przy ulicy Osiek przez Międzyregionalną Sekcję oraz Komisję Międzyzakładową Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. O godzinie 14:00 na Przymorzu Stowarzyszenie Godność złożyło wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Z kolei o godzinie 15:00 we Wrzeszczu wiązanki zostały złożone pod pomnikiem Anny Walentynowicz przez to samo Stowarzyszenie Godność.
Tego samego dnia – 31 sierpnia – w Kościerzynie o godzinie 9:30 została odprawiona uroczysta msza święta w kościele Świętej Trójcy.
Aktualne informacje na temat obchodów są zamieszczane między innymi >>>TUTAJ, >>>TUTAJ i >>>TUTAJ.
solidarnosc.gda.pl/MarWer