W Gdańsku rozpoczęła się budowa fabryki wież wiatrowych dla morskiej energetyki wiatrowej. To oznacza prawie pół tysiąca miejsc pracy podczas budowy 150 wież rocznie. Wartość szacowanej inwestycji wynosi ponad 200 milionów euro, a uruchomienie produkcji zaplanowano na 2025 rok. O przedsięwzięciu tym z Jakubem Budzyńskim, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, rozmawiała Anna Rębas.
Jak poinformował Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, w ramach tej nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie zbudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW, a nowoczesny zakład produkcyjny będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 150 wież rocznie.
Na początku Jakub Budzyński starał się odpowiedzieć na podstawowe pytanie, co oznacza dla polskiego sektora offshore wind budowa fabryki w Gdańsku. – Uruchomienie fabryki dla polskiego sektora offshore wind będzie oznaczało wzbogacenie się naszego łańcucha dostaw o kolejną kluczową kompetencję z punktu widzenia tzw. local content, a więc udziału krajowych przedsiębiorstw w łańcuchu wartości dla projektów morskich farm wiatrowych realizowanych zarówno w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, jak i w ogóle w naszym regionie – tłumaczył Budzyński.
Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej wyjaśnił również, dlaczego wieże wiatrowe są tak istotne. – Wieże wiatrowe jest to szczególnie ważny element, jeśli chodzi o łańcuch dostaw dla morskich turbin wiatrowych, a więc dla tego elementu infrastruktury morskich farm wiatrowych, który jest najbardziej kosztochłonny i kapitałochłonny, a jednocześnie przynosi największe profity, czyli korzyści ekonomiczne producentom, wytwórcom znajdującym się właśnie w tym łańcuchu dostaw – dodał.
Posłuchaj całej audycji:
Anna Rębas/ol