Zjednoczona Prawica może liczyć na 39 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska na 32 proc, Konfederacja na 10 proc., Trzecia Droga na 9 proc., Lewica na 7 proc., a Bezpartyjni Samorządowcy na 2 proc. – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wpolityce.pl.
Z opublikowanego w czwartek, 14 września sondażu wynika, że na Zjednoczoną Prawicę wskazało 39 proc. badanych, a Koalicja Obywatelska może liczyć na 32 proc. poparcia. Z kolei na Konfederację chce oddać głos 10 proc. wyborców, a Trzecia Droga, czyli wspólna lista Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050, może liczyć na 9 proc. poparcia. Na Lewicę zagłosowałoby 7 proc. badanych, na Bezpartyjnych Samorządowców wskazało 2 proc., a 1 proc. wskazało na inne ugrupowanie.
Z kolei z badania, w którym dla zachowania ciągłości pomiarów uwzględniono osobno PSL i Polskę 2050, wynika, że na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 40 proc. badanych, na Koalicję Obywatelską 33 proc., a Konfederacja mogłaby liczyć na 10 proc. poparcia. Na Lewicę zagłosowałoby 7 proc., na Polskę 2050 – 5 proc., na Polskie Stronnictwo Ludowe – 4 proc., zaś 1 proc. badanych wskazuje na inne ugrupowania.
PONAD POŁOWA POLAKÓW POSZŁABY NA WYBORY
Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, 17 września, deklarowana frekwencja wynosiłaby 68 proc. Na pytanie „Czy wzięłaby Pani/wziąłby Pan udział w wyborach do polskiego parlamentu, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę? „, 57 proc. badanych wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 11 proc. „raczej tak”. Z kolei 25 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach, z czego 14 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie nie”, a 11 proc. „raczej nie”. Zdania w tej sprawie nie ma 7 proc. badanych.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) od 8 do 11 września na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wielkości oraz miejsca zamieszkania. Wzięło w nim udział 1038 osób.
PAP/MarWer