Posiadanie wazonu, kieliszków, dzbana, misy czy patery jego projektu było marzeniem Polaków w szarym PRL-u. Teraz oryginalne, kolorowe, szklane naczynia Zbigniewa Horbowego można podziwiać w Muzeum Miasta Gdyni. W latach 60., 70. i 80. mówiło się o wzornictwie przemysłowym, teraz ciekawe, użyteczne projekty nazywa się designem. Jedno jest pewne – prekursorem tej dziedziny w Polsce jest Zbigniew Horbowy. Nie bał się eksperymentować z formą i kolorem, pracując jako projektant w hutach szkła na Dolnym Śląsku: „Sudety” w Szczytnej i „Barbara” w Polanicy Zdroju, a także wrocławskich zakładach „Inco”. Do użytku wprowadził formy, które były synonimem luksusu i ekstrawagancji. Wśród nich: puchary Gigant, wazoniki Buraczki ozdobione powierzchniowymi spękaniami, tulipanowe kieliszki, butle Chianti, wazony Fungi i jedne z najsłynniejszych szkieł wypełnionych pęcherzykami powietrza – Antico. Naczynia, w których znalazły się nawet pojedyncze pęcherzyki powietrza były traktowane jako skaza i odrzucane przez fabrykę. Zbigniew Horbowy postanowił z pęcherzyków powietrza w szkle uczynić atut.
– Niestety, w latach 60. trudno było uzyskać odpowiednio spienioną masę, a związki chemiczne używane w procesie tworzenia, bardzo szkodziły hutnikom. W końcu, w ramach eksperymentu, użyto… popularnego w tamtym czasie proszku do prania IXI. Efekt był zadowalający i udało się stworzyć serię antico, która podbiła rynek – mówi kustosz wystawy Barbara Banaś.
Wystawa Zbigniewa Horbowego w Muzeum Miasta Gdyni otwiera cykl prezentacji PPPP (Polskie Projekty, Polscy Projektanci), towarzyszącej festiwalowi Gdynia Design Days. Jest to pierwsza od lat 70. tak kompletna wystawa prac artysty. Zbiory pochodzą z muzeum w Malborku i prywatnych kolekcji.
Wernisaż wystawy „PPPP Polskie projekty, polscy projektanci. Zbigniew Horbowy” odbędzie się 5 lipca o godz. 16:00 w Muzeum Miasta Gdyni. Tego dnia będzie można spotkać się z artystą, który przyjechał do Gdyni. Ekspozycja będzie czynna do 31 sierpnia.