– Rak płuca to zbiór kilkunastu różnych chorób, o różnym uwarunkowaniu biologicznym i o bardzo różnych możliwościach terapeutycznych. Dzięki wiedzy z jakim przeciwnikiem mamy do czynienia, nasze wyniki terapeutyczne są coraz lepsze. Możemy zaoferować pacjentom z rakiem płuca coraz więcej – mówi w audycji Radiowo-naukowo prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Profesor jest też koordynatorem medycznym w Ośrodku Badań Klinicznych Wczesnych Faz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Gość Joanny Matuszewskiej został niedawno wyróżniony prestiżową nagrodą im. Jamesa Coxa za zasługi w dziedzinie radioterapii raka płuca. Przyznało ją międzynarodowe jury, a wyróżnienie wręczono w Singapurze, podczas Kongresu Raka Płuca.
Prof. Rafał Dziadziuszko jest lekarzem, specjalistą onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej. Jego zainteresowania naukowe dotyczą m.in raka płuca. W audycji opowiadał o postępach naukowych w zakresie leczenia tych nowotworów.
– Rak płuca to zbiór kilkunastu różnych chorób, o różnym uwarunkowaniu biologicznym i o bardzo różnych możliwościach terapeutycznych. Dzięki wiedzy z jakim przeciwnikiem mamy do czynienia, nasze wyniki są coraz lepsze. Możemy zaoferować pacjentom z rakiem płuca coraz więcej – mówił naukowiec.
Decyduje biologia
Prof. Rafał Dziadziuszko wyjaśniał, że o wynikach leczenia i przebiegu choroby zawsze decyduje biologia. – Decydują cechy biologiczne nowotworu, uwarunkowane najczęściej mutacjami lub zmianami jego genomu. Nie należy mylić tych zmian ze zmianami dziedzicznymi. Raka płuca się nie dziedziczy.
– Wiedza na temat zaburzeń genetycznych nowotworu dyktuje informację, co stało się w komórce, że stała się ona złośliwą, przerasta wszystkie inne, staje się guzem i atakuje inne narządy. Te informacje są dzisiaj dostępne dzięki postępom biologii molekularnej, dlatego ważna jest współpraca lekarza onkologa z genetykami, biochemikami. Musimy poznać szczegółowo indywidualne cechy konkretnego nowotworu. Dzięki tej wiedzy znamy odpowiedzi, dlaczego u tej konkretnej osoby dochodzi do pozytywnej reakcji na konkretną terapię ukierunkowana molekularnie, czy na immunoterapię – tłumaczył prof. Rafał Dziadziuszko.