Władze Gdańska zapowiadają powstanie nowych przejść naziemnych – pojawią się między innymi na Zaspie i w centrum. W przyszłości planowane jest też objęcie większej części Głównego Miasta Strefą Ograniczonej Dostępności.
Miasto Gdańsk już od pewnego czasu inwestuje w budowę przejść naziemnych – jedno z nich funkcjonuje przy Bramie Wyżynnej, inne, przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a władze miasta chcą tworzyć kolejne.
– Planujemy budowę przejścia na Podwalu Przedmiejskim przy okazji kolejnych etapów wyznaczania pasów rowerowych i buspasa. Następne przejście dla pieszych pojawi się przy dworcu głównym. Jest ono bardzo ważne ze względu na ogromne potoki ruchu – podkreśla Agata Lewandowska, miejski inżynier ruchu.
Najpierw może pojawić się przejście na wysokości ETC na skrzyżowaniu alei Regionów z Hynka i aleją Rzeczypospolitej – prace projektowe są już gotowe, a miasto przygotowuje się teraz na budowę przetargu pod jego budowę. Przejście powstanie też na wysokości ulicy Startowej (nadal mowa o alei Rzeczpospolitej). W związku z inwestycjami miasto zmieni sygnalizację świetlną na wysokości Żwirki i Wigury, dodatkowo zmniejszając – nie wiadomo jeszcze o ile – maksymalną prędkość, z jaką będzie można poruszać się po Aleją Rzeczpospolitej.
ZMIANA CHARAKTERU CENTRUM
Władze Gdańska planują też zmianę charakteru ścisłego centrum – ma dojść do poszerzenia strefy ograniczonej dostępności na terenie Głównego Miasta.
– Miasto ma plany poszerzenia obecnie istniejącej strefy, która kończy się na ulicy Szerokiej, do ulicy Podwale Staromiejskie. Widzimy, jak miasto żyje i się rozwija: kilka lat temu o godzinie 23:00 na Długiej były pustki, a teraz jest inaczej – tłumaczy Lewandowska.
Oskar Bąk/jk