Do Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie przyjechał „Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium”. To centrum informacyjne, wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych – sprzęt audiowizualny, obiekty i urządzenia demonstracyjne.
Dyrektor szkoły Cezary Lewandowski taką formę nauki uważa za niezbędną. – Sama teoria bez praktyki to zdecydowanie za mało, uczniowie muszą czegoś dotknąć, żeby się przekonać, że teoria działa. Bardzo ważne jest to, że uczniowie są ciekawi, zadają pytania, rozmawiają, a tak przekazana wiedza zostanie z nimi na lata – mówił.
Czym jest atom? Jak wyprodukować z niego energię i czy może nam ona zaszkodzić? To pytania, na które odpowiedzi szukali uczniowie. Wolontariusze z „Atomowego Autobusu – Mobilnego Laboratorium” odpowiadali na każde pytanie i jak sami przyznają, ciekawość młodzieży w tej dziedzinie jest ogromna.
– Młodzi ludzie zadają najróżniejsze pytania i to bardzo dobrze. To znaczy, że ich to zaciekawiło, zainteresowało, a my przekazujemy im wiedzę w przystępny dla nich sposób – zaznacza jeden z wolontariuszy.
Sami uczniowie przyznają, że taka forma nauki bardzo im odpowiada. – Wiadomo, że szkoła jest nudna, a dzięki takim akcjom nie zawsze. Z każdego przedmiotu mogłyby być takie lekcje. To dużo ciekawsze niż siedzenie w ławce i słuchanie czegoś, czego nikt nie rozumie – tłumaczy Agnieszka, uczennica pierwszej klasy liceum.
„Atomowy Autobus – Mobilne Laboratorium” jest elementem działalności Fundacji Forum Atomowe, jako „kampanii edukacyjno-informacyjnej wprowadzonej w ruch”. W ramach projektu oprócz edukacyjnej wystawy interaktywnej prowadzone są prelekcje – seminaria skierowane do młodzieży szkolnej. Projekt ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
Edyta Stracewska/jk