Ścieżki rowerowe, remonty dróg i więcej zieleni w mieście. Mieszkańcy Gdańska zadecydowali, jak zmieni się ich najbliższe otoczenie.
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego można było zagłosować na aż 399 projektów, na których realizacje magistrat przeznaczył 20 milionów złotych.
PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE
W projektach ogólnomiejskich możemy zobaczyć największą różnorodność. Mieszkańcy zagłosowali za utworzeniem nadmorskiej ścieżki pieszo-rowerowej z plaży Stogi do Górek Zachodni. Jest to najdroższy projekt w całym Budżecie Obywatelskim. Jego realizacja kosztować będzie 2 mln zł. Dodatkowo mieszkańcy zagłosowali za projektem związanym z kompleksowym rozwiązaniem problemu dużej liczby dzików w mieście – zawierającym przede wszystkim działania edukacyjne. Zrealizowane zostaną również: „Godzina basenu dla rodziców z dziećmi z niepełnosprawnościami” i „Zakup książek do bibliotek”. Ogólnomiejskie projekty „zielone” skupiły się głównie wokół nasadzeń drzew.
PROJEKTY DZIELNICOWE
W projektach dzielnicowych – podobnie jak w poprzednich edycjach – znalazło się sporo inicjatyw związanych z nowym nasadzeniami, inwestycjami w tereny zielone czy remontami chodników. Widać jednak też pewne odstępstwa od tego trendu.
– Widzimy przejście z projektów czysto infrastrukturalnych, na takie rekreacyjne i sportowe. Mamy bardzo dużo boisk, parkour, ninja park, ścieżki rowerowe. Mieszkańcy tym razem wybrali rekreację, a nie remonty dróg – mówi Sylwia Betlej z Urzędu Miasta Gdańska.
NAJLEPSZA FREKWENCJA OD 3 LAT
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zagłosowało 45 776 osób. W skali miasta daje to frekwencje na poziomie nieco ponad 10%. Ze statystyk widać, że kobiety głosują nieco chętniej, niż mężczyźni – oddały prawie 6 tysięcy głosów więcej.
– Zawsze jestem zadowolona, kiedym mamy więcej głosujących niż w poprzednik roku. Będziemy namawiać do jeszcze większej frekwencji w przyszłym. Największą miała Letnica – prawie 30%. Nagrodą dla dzielnicy będą iluminacje świąteczne. Również bardzo dużą frekwencję miała Wyspa Sobieszewska, Orunia Górna i Piecki-Migowo – skomentowała Betlej.
Oskar Bąk/aKa