W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku. Z tej okazji w audycji „Manufaktura Reportażu” prezentujemy reportaż o tej zbrodni.
– Upamiętniając mieszkańców Pomorza pomordowanych przez niemieckiego okupanta w 1939 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 2 października Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku – tak brzmi fragment uchwały. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, jej podjęcie było konieczne z uwagi na ludobójczy charakter niemieckich zbrodni na obszarze Pomorza oraz ich skalę.
Skala zbrodni na Pomorzu Gdańskim jesienią 1939 roku była największą w tym czasie w okupowanej Polsce i pierwszą tak wielką akcją eksterminacyjną wymierzoną w ludność cywilną. Polscy historycy szacują, że w 1939 roku na Pomorzu Gdańskim Niemcy zamordowali od 20 do 40 tysięcy osób. Do tej pory zidentyfikowano z imienia i nazwiska blisko dziesięć tysięcy ofiar.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Andrzeja Urbańskiego „Cisza woła”, opowiadającego o Zbrodni Pomorskiej 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem zbrodni dokonanej przez Niemców w Lasach Piaśnickich.
Andrzej Urbański/MarWer