Całą sobotę będą trwały imprezy związane z otwarciem Europejskiego Centrum Solidarności. W programie przewidziano zwiedzanie budynku – zarówno w dzień, jak i w nocy, spotkania z wybitnymi gośćmi i koncerty. Oficjalne otwarcie ECS nastąpi dopiero w niedzielę, ale już w sobotę można przyjść na dzień otwarty. Wstęp na imprezy jest wolny, ale wcześniej trzeba zdobyć wejściówkę, którą można zarezerwować na stronie organizatora. Dzień otwarty został podzielony na kilka części: zwiedzanie wystawy stałej, spotkania z wybitnymi osobami i wieczorne koncerty.
Oficjalne otwarcie drzwi nowego budynku ECS odbędzie się w sobotę o godzinie 10:00. Ceremonia będzie przypominała wodowanie statku. O „burtę” budynku zostanie rozbita butelka polskiego cydru, który obecnie stał się symbolem ceny, jaką płaci się za solidarność. Wystawy stałe będzie można zwiedzać w godzinach 10:30-19:30. W tym samym czasie na placu Solidarności będzie trwać rodzinny piknik „Sierpniówka”. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych, zrobić nadruk na torbie lub pomalować kask. Zostanie uruchomiona również strefa z foodtruckami.
Punktualnie o godzinie 11:00 będzie można spotkać się z Chrisem Niedenthalem, który opowie o wydarzeniach tamtych lat widzianych przez obiektyw aparatu fotograficznego. O 13:00 zacznie się spotkanie z Satyrykiem Naziemnym Solidarności Podziemnej, czyli Jackiem Fedorowiczem. Dwie godziny później o 15:00, o swojej pracy opowie Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej. O godzinie 17:30 Jerzy Krośnik, który sfotografował Jacka Nickolsona ze znaczkiem Solidarności wpiętym w klapę marynarki, zdradzi kulisy pracy fotografa w PRL. O 17:00 warsztaty tworzenia ulotek i graffiti poprowadzi dawny opozycjonista, założyciel grupy Parszywa Dwunastka Zygmunt Błażek.
Wieczorem będą odbywać się koncerty. W audytorium zagra dwóch awangardowych pianistów: o godz. 21:30 Nils Frahm, o 23:00 Hauschka.