Dopiero pod koniec października zostaną wznowione spektakle w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Trwa remont foyer, a artyści pokazują spektakle w Polsce i Islandii. W czwartek rano aktorzy spakowali się, wsiedli do busa i pojechali. – Wyjeżdżamy właśnie w Polskę, z „Teatrem Polska”. Będziemy pokazywać „Brzydkie kaczątko” w miejscowościach, gdzie nie ma teatrów. Dziś gramy w Gostyniu, jutro w Jarocinie, potem w Krotoszynie, Koninie, Środzie Wielkopolskiej i Wągrowcu – powiedziała Radiu Gdańsk aktorka Edyta Janusz Ehrlich.
Pieniądze na program „Teatr Polska” pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inspiracją były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu. W tym roku spektakle 19 różnych polskich teatrów, w tym gdańskich Miniatury i Wybrzeża, są pokazywane w 91 miejscowościach, gdzie nie ma instytucjonalnych teatrów.
– Dobrze się składa, że teraz wyjeżdżamy, bo mamy remont w naszej siedzibie – mówi dyrektor Teatru Miniatura Romuald Wicza Pokojski. Odnawiane jest foyer. Tu zostaną przeniesione kasy i tu będą sprawdzane w przyszłości bilety. – Chcemy zaprosić widzów do środka, a nie jak było do tej pory, że bilet był głównym powodem odwiedzin. Nie, bilet ma być konsekwencją wejścia do teatru.
Dwa miliony złotych na remont pochodzą z budżetu Gdańska. Prace potrwają około pół roku. Poza przeniesieniem kas, zostaną odnowione i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych toalety, ponadto pomieszczenia zostaną lepiej dostosowane do przepisów BHP i ochrony przeciwpożarowej.
W czasie remontu aktorzy polecą na Islandię. Od 16 do 22 września zaprezentują „Błękitną planetę” w Teatrze Tjarnarbíó w stolicy kraju Rejkiawiku oraz na północy wyspy w Akureyri (Rýmið). Przedstawienie jest polską prapremierą sztuki islandzkiego autora Andriego Snæra Magnasona, adaptacją książki „Historia błękitnej planety”, przetłumaczonej na ponad 30 języków. Książka opowiada o planecie zamieszkanej wyłącznie przez dzieci. Ich życie zmienia się, kiedy pojawia się pierwszy dorosły, sprzedawca kosmicznych odkurzaczy, Cezary Nakręcony. „Błękitna planeta” zostanie pokazana w Islandii w ramach międzynarodowego projektu artystycznego dofinansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Sezon artystyczny zacznie się pod koniec października premierą spektaklu na podstawie „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majkowskiego. Przedstawienie reżyseruje Remigiusz Brzyk. Celem inscenizacji jest przyjrzenie się kulturze kaszubskiej, która opisana przez Majkowskiego już nie istnieje lub zanika. Spektakl ma być powrotem do świata przeszłości, Kaszub już nieistniejących.
„Życie i przygody Remusa” („Żëcé i przigòdë Remùsa”) to powieść uznana przez znawców tematu za najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej. Została wydana w 1938 roku, na literacką polszczyznę została przetłumaczona w latach 60. przez Lecha Bądkowskiego. Powieść pokazuje Pomorze z przełomu XIX i XX wieku. Główny bohater, Remus, wędruje po Kaszubach i dzięki temu czytelnik poznaje mieszkańców, tradycje regionu i miejscowe opowieści.