„Gaja. Historia prawdziwa” Barbary Piórkowskiej to science-fiction, w którym ludzie żyją w świecie bez zieleni, w świecie, w którym w końcu wydarzyła się katastrofa ekologiczna. W tej dystopii Ion – skromny pracownik Muzeum Historycznego – zajmuje się odtwarzaniem roślin z zachowanych ich fragmentów.
Żeby jednak przywrócić świat sprzed katastrofy, nie wystarczy sama roślinność. Trzeba także przypomnieć opowieść o niej i się w nią wsłuchać. Strażniczkami tej historii są kobiety, najczęściej te z przeszłości.
„Gaja. Historia prawdziwa” ukazała się jesienią 2023 roku. To czwarta powieść Barbary Piórkowskiej. Autorka debiutowała ,,Szklanką na pająki”, książką, której krajobrazem było gdańskie blokowisko. Dziś literatura Piórkowskiej jest coraz bardziej organiczna, opisująca to co biologiczne i cykliczne.
SŁOWO I NATURA
Pisarka oprócz pisania, oprowadza w Gdańsku literackie spacery śladem literatury i roślin, gdzie podczas wspólnej wędrówki snuje opowieści o ziołach, krzewach i drzewach otoczonych betonem miasta.
W studiu Radia Gdańsk, w audycji ,,Wspólne Czytanie” Barbara Piórkowska opowiada Tatianie Slowi o sile kobiecej wrażliwości, o konieczności przypominania sobie języka, którym będziemy w stanie opowiedzieć świat roślin wokół nas oraz o fenomenie Elizy Orzeszkowej.
Posłuchaj:
Tatiana Slowi/pb