– Prace nad implantami mózgowymi, które będą za pomocą metod bioinżynierii modulować mózg, są mocno zaawansowane. Są na wyciągnięcie ręki – mówił w audycji naukowej prof. dr hab. Wojciech Kloc, spec. neurochirurgii i neurotraumatologii, kierownik Oddziału Neurochirurgii Szpitala im. Mikołaja Kopernika Copernicus w Gdańsku.
W rozmowie z Joanną Matuszewską wskazywał na kierunki rozwoju neurochirurgii. Prof. Kloc tłumaczył, że neuromodulacja, nad którą trwają intensywne badania m.in. w Stanach Zjednoczonych, pozwoli zmienić pracę mózgu. – Być może wtedy będziemy mogli spowodować, że takie zmysły jak wzrok, słuch będzie można przywracać- tłumaczył.
Jednocześnie profesor wyjaśniał, że najbardziej dramatyczną jednostką chorobową, z którą medycyna radzi sobie nie najlepiej, są urazy rdzenia kręgowego. – Pojawiały się wprawdzie doniesienia o komórkach macierzystych, terapiach genowych, czy terapiach biochemicznych, jednak po krótkiej euforii okazywało się, że są one nieskuteczne. Nauka nadal nie wie, jak pomóc skutecznie pacjentom, jak przywrócić im utracone funkcje. Odpowiedzi na te pytania nadal poszukujemy – powiedział prof. Kloc.
W audycji mowa była też o innowacyjnym systemie ZAP-X do radiochirurgii mózgu, głowy i szyi. Sprzęt został zakupiony przez szpital Copernicus i za kilka miesięcy będzie można dzięki niemu leczyć pacjentów.
– Radiochirurgia mózgu będzie możliwa w Gdańsku od połowy roku. Czekamy na montaż systemu ZAP-X. Dotąd około 100 osób rocznie musieliśmy odsyłać na leczenie za pomocą Gamma Knife w Warszawie. Nasz nowy system jest nowocześniejszym i bezpiecznym rozwiązaniem. W Polsce będzie to drugi aparat tego typu, a na świecie są jedynie 22 urządzenia – dodał profesor.