– Staramy się spowodować, by ochrona płodności u pacjentów onkologicznych była standardem i procedurą refundowaną w ramach NFZ- mówiła w Radiu Gdańsk dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska, specjalistka onkologii klinicznej z Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, przewodnicząca Sekcji Płodności w Chorobie Nowotworowej w Polskim Towarzystwie Onkologicznym.
W rozmowie z Joanną Matuszewską tłumaczyła, że większość procedur leczniczych związanych z leczeniem nowotworów może powodować niepłodność trwała lub czasową. – To zależy od zastosowanego leczenia i wieku pacjenta. Jednak niewiele osób wie, że płodność można zabezpieczyć i po zakończonym leczeniu mieć szanse na dzieci.
– Ta sprawa dotyczy chorych w młodym wieku, kobiet i mężczyzn a także dzieci, np. leczonych z powodu białaczek. Część pacjentów obecnie samodzielnie finansuje procedury związane pobieraniem i przechowywaniem komórek jajowych i plemników. Jest też grupa chorych, której nikt nie informuje o możliwości zabezpieczenia płodności, bo nie jest to refundowane przez NFZ. Jeśli ta procedura będzie gwarantowana, lekarz będzie musiał o niej informować- mówiła dr Kufel-Grabowska.
Obecnie cześć samorządów realizujących programy in vitro, np. miasto Gdańsk, dodaje do swoich projektów także procedury kierowane do chorych onkologicznych. Informacje o tym, gdzie można otrzymać takie wsparcie są na stronie www.mamrakachcedziecko.pl