W Gdańsku otwierany jest w piątek pierwszy od prawie 40 lat w Polsce teatr dramatyczny. Będą tu pokazywane sztuki nie tylko Williama Szekspira, choć nosi on nazwę Teatr Szekspirowski.
Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r., budowa rozpoczęła się wiosną 2011 r. Nie obyło się bez problemów. Inwestycja została wstrzymana we wrześniu 2012 r. Z pierwszym wykonawcą wyłonionym w przetargu, warszawską firmą Pol – Aqua, zerwano kontrakt. Powodem były ogromne opóźnienia. Firma wykonywała miesięcznie ok. 10% zaplanowanych na dany miesiąc prac. W momencie wypowiedzenia umowy inwestycja była wykonana w 38 proc., a powinno być zgodnie z harmonogramem 77 proc.
W lutym 2013 r. podpisano umowę z sopocką firmą NDI, która wygrała przetarg na dokończenie inwestycji. Wiceprezes NDI Małgorzata Winiarek-Gajewska mówiła wtedy Radiu Gdańsk, że wyzwaniem jest krótki czas inwestycji i nowatorskość zaplanowanych rozwiązań, np. dach rozsuwany nad sceną. Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniósł ponad 90 mln zł, z czego 75 proc. stanowi dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie finansują samorządy: gdański i marszałkowski.
Nowa instytucja kultury będzie działać na zasadzie impresariatu, bez stałego zespołu aktorskiego. Będą tu pokazywane przedstawienia z całego świata, nie tylko z Polski. Pierwszy zostanie wystawiony w sobotę „Hamlet” londyńskiego The Shakespeare’s Globe. Spektakl rozpocznie Tydzień Brytyjski, który potrwa do 26 września.
– Zaczynamy Tygodniem Brytyjskim, potem mamy flamandzki, rumuński, hiszpański, gruziński i wiele innych. W ciągu 5-6 lat chcemy pokazać coś z każdego, europejskiego kraju – mówił w Rozmowie Kontrolowanej w Radiu Gdańsk prof. Limon. W tym miejscu odbywać się będzie także Festiwal Szekspirowski. 18. edycja imprezy rozpocznie się 27 września, potrwa do 5 października.
Fundacja Theatrum Gedanense organizowała wiele działań edukacyjnych, między innymi warsztaty, wykłady, spotkania z artystami, konkursy, wystawy i przedstawienia dla pomorskich uczniów. Teraz będzie kontynuowała prace w nowej siedzie. W Teatrze Szekspirowskim będą mogły się tu odbywać koncerty, konferencje, a nawet bale oraz turnieje fechtunku nawiązujące do istniejącej tu przez ponad 200 lat Szkoły Fechtunku. Mieszkańcy i turyści mogą odwiedzać bar i restaurację, które znajdują się w budynku. Natomiast aktorzy będą mogli korzystać z pokoi gościnnych.