Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Na Drodze Ekspresji szuka wolontariuszy, którzy chcą wesprzeć seniorów ze swojego sąsiedztwa. – Wolontariat sąsiedzki to nic innego jak wolontariat towarzyszący. Łączymy się z seniorem, który mieszka jak najbliżej i potrzebuje wsparcia – wyjaśnia Patrycja Szczepańska, koordynatorka projektu.
Idea rozwija się od kilku lat. Sprawa jest prosta, ale zadanie – wymagające i odpowiedzialne. Wolontariat sąsiedzki to długofalowe wsparcie seniorów w miejscu ich zamieszkania. Każdemu wolontariuszowi powierzana jest konkretna osoba, a jego rola polega na pomaganiu i zwykłym towarzyszeniu w wyzwaniach codziennego życia. Chodzi o zwykłe ludzkie emocje mogące przełamać samotność i pokonać trudności. Tych drugich starsze osoby mają z każdym kolejnym rokiem coraz więcej.
– Staramy się wychodzić naprzeciw samotności seniorów, którzy są pozostawieni sami sobie. Wolontariusze, którzy spotykają się z taką osobą, spędzają z nią minimum godzinę lub dwie raz w tygodniu. Spotkania polegają na rozmowie, spacerze i wspólnym spędzaniu czasu. W wolontariacie sąsiedzkim główną rolę odgrywają emocje, zaufanie i budowanie więzi. Znalezienie odpowiedniego wolontariusza wcale nie jest jednak łatwe – wyjaśnia Patrycja Szczepańska, specjalistka do spraw wolontariatu sąsiedzkiego.
NA POCZĄTEK SPOTKANIE
Jak zatem można pomóc? Aby zostać wolontariuszem sąsiedzkim, trzeba przyjść do Akademii Don Kichota przy Alei Niepodległości 829 w Sopocie. Raz w miesiącu organizowane są tam spotkania, podczas których wolontariusze mogą znaleźć wszelkie potrzebne informacje, ale również wytchnienie i wsparcie, a także skorzystać z warsztatów edukacyjnych. Swoją obecność należy jednak poprzedzić telefonicznie, dzwoniąc pod numer 729 863 777, lub mailowo, pisząc na adres p.szczepanska@wolontariat.sopot.pl. Tam też można uzyskać bardziej szczegółowe informacje.
– Pierwszym krokiem jest kontakt z nami. Potem zapraszam taką osobę na spotkanie, które jest bardzo ważne, bo może dużo powiedzieć o motywacji wolontariusza, którego możemy trochę skonfrontować z wyobrażeniami. Można umówić się indywidualnie, ale mamy też propozycję spotkań grupowych. Są one przeznaczone dla osób, które w wolontariat angażują się już dłużej, ale także dla tych, którzy swoją przygodę z nim chcą dopiero zacząć. Staramy się tam wspierać i edukować – dodaje Patrycja Szczepańska.
Harmonogram spotkań w 2024 r.:
26 lutego, godz. 18:00-20:00,
11 marca, godz. 18:00-20:00,
15 kwietnia, godz. 18:00-20:00,
13 maja, godz. 18:00-20:00,
10 czerwca, godz. 18:00-20:00,
11 lipca, godz. 18:00-20:00,
12 sierpnia, godz. 18:00-20:00,
7 października, godz. 18:00-20:00,
11 listopada, godz. 18:00-20:00,
Grudzień – spotkanie świąteczne.
Piotr Bonar