1 marca Instytut Pamięci Narodowej zamierza upamiętnić straconych przez komunistów członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W konferencji prasowej, która odbyła się dziś przy budynku Oddziału IPN w Gdańsku, wzięli udział: dr Marek Szymaniak, dyrektor oddziału, Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych, i Katarzyna Lisiecka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.
Konferencję poprowadził Artur Chomicz, asystent prasowy. Otwierający konferencję dr Szymaniak nawiązał do prezentacji sylwetek Żołnierzy Wyklętych na wielkoformatowych banerach, która zawisła dziś na budynku Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Zostały na nich umieszczone wizerunki: Zygmunta Szendzielarza pseud. Łupaszka, Zdzisława Badochy pseud. Żelazny, Henryka Wieliczki pseud. Lufa, Danuty Siedzik pseud. Inka oraz Witolda Pileckiego pseud. Witold. Banery będą prezentowane na budynku IPN do 7 marca.
– To bardzo ważne, aby 1945 roku nie utożsamiać z momentem, w którym Polska, pomimo zakończenia II wojny światowej, odzyskała niepodległość. Tak się nie stało i tysiące żołnierzy, którzy w okresie II wojny światowej w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego walczyli o wolność naszej ojczyzny, po 1944 roku tę walkę o niepodległość naszej ojczyzny kontynuowały. Byli wśród nich również ci, których dzisiaj na budynku siedziby Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku upamiętniamy w sposób szczególny, poprzez wywieszone banery, które mieszkańcom Gdańska mają przypominać o ważnych dla Pomorza i całej Polski postaciach, które od 1945 roku walkę o wolność naszej ojczyzny kontynuowały – wskazywał.
LICZNE UROCZYSTOŚCI
W programie tegorocznych obchodów znalazły się uroczystości, działania upamiętniające, prelekcje, prezentacje wystaw i szereg innych wydarzeń, które zapowiedzieli pozostali uczestnicy konferencji. Ich spis można znaleźć >>>TUTAJ.
Mat. pras./MarWer