Gry terenowe, rozmowy z rekonstruktorami i archeologami, wystawa plenerowa i możliwość spróbowania potraw kuchni polowej – takie atrakcje przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte. Od czwartku do soboty świętowana będzie setna rocznica przyznania Polsce praw do Westerplatte.
Zgodnie z deklaracją prezydenta USA Woodrowa Wilsona odrodzona po I wojnie światowej Polska miała uzyskać wolny dostęp do morza. Polacy, nie czekając na międzynarodowe ustalenia, podjęli wiele działań na rzecz zabezpieczenia swoich interesów nad Bałtykiem. Przystąpili do pozyskiwania gruntów i obiektów w Gdańsku – w tym na Westerplatte. W imieniu polskiego rządu sprawą kierował Mieczysław Jałowiecki – generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji na miasto Gdańsk.
W 1922 r. wysoki komisarz Ligi Narodów zobowiązał Wolne Miasto Gdańsk do wyznaczenia miejsca, w którym strona polska mogłaby swobodnie odbierać i składować materiały wojskowe z zagranicy. Dwa lata później doprecyzowano, że polska placówka znajdzie się na półwyspie Westerplatte. Dzięki decyzji Rady Ligi Narodów z 14 marca 1924 roku, mogła tam powstać Wojskowa Składnica Tranzytowa.
O obchodach rocznicy Marzena Bakowska rozmawiała z Julią Olechno i Adamem Dziewanowskim. Posłuchaj:
Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest >>>TUTAJ.
Marzena Bakowska/ua