Bezpłatna komunikacja dla osób z niepełnosprawnością i łatwiejszy dostęp do toalet. Wspólna Droga przedstawiła swój program „Dostępnego Gdańska”.
Wspólna Droga chce, aby w Gdańsku pojawiła się osoba, która będzie zajmowała się wyłącznie potrzebami osób z niepełnosprawnością. Mowa tu m.in. o dostosowaniu lokalnego rynku pracy, a także przestrzeni miejskiej.
– Gdańsk, jako jedyne z dziesięciu największych polskich miast, nie ma obsadzonej funkcji rzecznika do spraw osób z niepełnosprawnościami. To właśnie do jego obowiązków należy m.in. wspomaganie przy rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Postulujemy, aby jak najszybciej wypracować rozwiązania – komentuje Jan Piotrowski.
BEZPŁATNA KOMUNIKACJA MIEJSKA
Kolejnym pomysłem Wspólnej Drogi jest zwolnienie z opłat za komunikację miejską osób z niepełnosprawnością.
– Bezpłatna komunikacja miejska dla osób z niepełnosprawnością i dla osób starszych, ale także ich opiekunów. To często właśnie oni zajmują się sprawami tych, którymi się opiekują. Dla nich również ta komunikacja powinna być bezpłatna – zaznacza Katarzyna Groenke.
Docelowo Wspólna Droga chce, aby komunikacja miejska w Gdańsku była bezpłatna dla wszystkich.
WIĘCEJ TOALET
Wspólna Droga podejmuje również problem toalet miejskich. Zdaniem komitetu jest ich w mieście zbyt mało. Mimo to trudno znaleźć miejsce, w którym można wybudować nowe. Rozwiązanie problemu zostało jednak zaczerpnięte z Kanady.
– Władza mówi, że nie da się, ale się da. Sprowadziłem z Kanady program, który nazywam w Polsce „Kartą Crohna”. Daje on osobie chorej kartę, z którą użytkownik może wejść do jakiegokolwiek lokalu w mieście, który partneruje z programem i skorzystać z łazienki za darmo, a także mieć do niej priorytetowy dostęp. Jest to kluczowe rozwiązanie dla osób chorych i starszych, a także kobiet w ciąży – tłumaczy Piotr Deruś.
Oskar Bąk/pb