„Miasto ruin-miasto nadziei. Gdańsk zniszczony-Gdańsk odrodzony” to tytuł otwartej dziś wystawy zlokalizowanej między Katownią a Bramą Wyżynną. Składa się na nią zbiór plansz, na których umieszczono zdjęcia ważnych dla miasta budynków, wykonane w 1945 roku i współcześnie.
Karolina Masłowska z Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, współautorka wystawy, zauważa, że informacja, iż Gdańsk został odbudowany ze zgliszczy, często zaskakuje turystów, ale coraz częściej także mieszkańców miasta. – Następuje zmiana pokoleń i coraz częściej również mieszkańcy Gdańska nie mają świadomości, że miasto wyglądało zupełnie inaczej – wskazuje.
WYSTAWA Z EFEKTEM WOW
Twórcy wystawy wykorzystali technikę lentikularną. – Na planszę została nałożona specjalna soczewka, która daje nam efekt 3D; jak patrzymy na planszę i przemieszczamy się w prawo lub w lewo, oddalamy się od niej, widzimy, jak oddalają się zdjęcia. Widzimy zdjęcie budynku w 1945 roku, a potem, jak ten sam budynek wygląda dzisiaj. Zdjęcia nakładają się na siebie i możemy zobaczyć zmianę, to, jak miasto zostało odbudowane. Właśnie na tym polega „efekt wow” tej wystawy – dodaje Artur Chomicz z IPN, drugi współautor.
Wystawę w okolicy Targu Węglowego można oglądać do końca kwietnia. Niewykluczone, że później zostanie ona pokazana w poszczególnych dzielnicach Gdańska.
Jakub Kaługa/MarWer