Przemarsz z Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej i 21 salw armatnich z ORP Błyskawica – tak rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja świętowano w Gdyni. Główna część obchodów odbyła się przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja, gdzie do zebranych przemawiali przedstawiciele samorządu i posłowie.
Świąteczny pochód wyruszył sprzed kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, gdzie wcześniej odbyła się uroczysta msza święta. Uczestnicy pochodu, w tym kombatanci oraz związkowcy, przeszli ulicami Świętojańską oraz Żwirku i Wigury, kierując się ku pomnikowi Konstytucji 3 Maja. Tam odczytano apel pamięci, po którym nastąpił salut armatni z pokładu ORP Błyskawica, którego armaty zagrzmiały 21 razy.
– Dzisiaj, upamiętniając uchwalenie Konstytucji 3 maja, stajemy razem w sercu naszego miasta. Dziękuję za to, że wspólnie czcimy jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszej ojczyzny. Konstytucja 3 maja, uchwalona 233 lata temu, pozostała symbolem odwagi. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie ustawodawcza regulacja tego typu wprowadziła zasady, które do dziś inspirują nas do działania: równość wszystkich obywateli wobec prawa, szacunek dla wolności jednostki oraz odpowiedzialność za losy wspólnoty. Wprowadziła także koncepcję rozdziału i równowagi pomiędzy władzami ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. I choć nie dane jej było długie funkcjonowanie, jej podwaliny zakorzeniły się w sercach Polek i Polaków – podkreślała Wioleta Tomczak, posłanka z Gdyni.
„WSPÓLNE WARTOŚCI”
Wypowiedział się też Emil Rojek, wicewojewoda pomorski. – Świętujemy nie tylko polską historię, ale i zwycięstwo myśli propaństwowej nad siłami anarchistycznymi. To zwycięstwo myśli o społeczeństwie i narodzie jako całej ludności państwa, a nie tylko narodzie szlacheckim czy innej grupie sprawującej władzę. Wygrana nie przyszła nam łatwo: prowadziła przez zabory, germanizację, rusyfikację czy powstania. Walczyliśmy z bolszewizmem, hitleryzmem i systemem stalinowskim. Dziś, po 233 latach, stoimy tu, nad polskim morzem, i mamy konstytucję, która gwarantuje wolności i prawa obywateli. O wszystko to walczyło ostatnie 12 pokoleń – zaznaczał.
Po zakończeniu uroczystości senator Sławomir Rybicki udzielił wywiadu portalowi gdynia.pl. – Jak co roku spotykamy się 3 maja w Gdyni, by oddać hołd, powiedzieć, że ogarniemy pamięcią te pokolenia Polaków, które walczyły o nowoczesną konstytucję, która dała nam poczucie, że można nawet w bardzo trudnych warunkach uzgodnić konstytucję, która szanuje trójpodział władzy, buduje poważną armię, dba o nasze bezpieczeństwo. Ma to ogromne znaczenie, aby myśląc o Polsce, o jej bezpieczeństwie, o tym, że historia dla Polski bywała trudna, dramatyczna, tragiczna, żeby z tej lekcji, również z lekcji Konstytucji 3 maja, wyciągać wnioski na teraz, to znaczy, żeby dbać o to, aby Polska była w rodzinie demokratycznych państw Europy, które łączą wspólne wartości i zasady, takie jak: tolerancja, praworządność, solidarność, troska o słabszych i wykluczonych, ale też wspólne poczucie bezpieczeństwa w tych trudnych czasach dla Polski i Europy, w kontekście wojny w Ukrainie – sugerował.
W dniu święta została podniesiona Wielka Gala Banderowa na okrętach 3. Flotylli.
puch