Powiększenie zasobu mieszkań komunalnych, komunalizacja pustostanów czy ustalenie maksymalnych stawek czynszów, to część z szesnastu postulatów, przygotowanych przez uczestników trzeciego Ogólnopolskiego Zjazdu Lokatorskiego, który odbywa się w Gdańsku. Bierze w nim udział kilkudziesięciu członków organizacji, walczących o prawa lokatorów.
– Przygotowaliśmy pakiet postulatów, o wprowadzenie których zamierzamy walczyć – mówi Adam Szczepański z Pomorskiej Akcji Lokatorskiej. – To planowanie przestrzenne na korzyść mieszkańców z ich aktywnym udziałem. Nadanie spekulacji mieszkaniowej statusu przestępstwa. Zakaz wyprzedaży gruntów budowlanych należących do miast. Kampanie edukacyjne w przestrzeniach publicznych w zakresie praw lokatorskich, finansowane z publicznych środków. Regulacja runku najmu prywatnego – maksymalna stawka czynszu, obowiązkowa rejestracja mieszkań na najem krótkoterminowy, organicznie najmu prywatnego mieszkań do jednego lokalu, a opodatkowanie pustostanów prywatnych do wysokości czynszu – wymienia Adam Szczepański.
Wśród postulatów jest także powiększenie zasobu komunalnego i budowa publicznych akademików. Komunalizacja pustostanów i racjonalne zagospodarowanie ich do celów mieszkaniowych. Sprzeciw dla polityki kredytowej przyczyniającej się do wzrostu cen mieszkań. Transparentny i skalkulowany czynsz maksymalny.
– Bez natychmiastowej reakcji, mnóstwo ludzi zostanie wepchniętych w bezdomność – ocenia Michał Dziergas.
LISTY DO WŁADZ GMIN I WŁADZ PAŃSTWA
– Postulaty zostaną opatrzone listem przewodnim i wysłane do prezydentów miast, do klubów w radach miast, kancelarii premiera, departamentu mieszkalnictwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii – informuje Joanna Sobańska z Pomorskiej Akcji Lokatorskiej.
Ogólnopolski Zjazd Lokatorski w Gdańsku potrwa do niedzieli.
Marcin Lange/hb