Dwa dni eksperckich debat i spotkań przedstawicieli sektora energetycznego z całego kraju. W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku trwa Ogólnopolski Szczyt Energetyczny. To XII edycja tego wydarzenia. Przewodnim temat jest rewizja europejskiej polityki energetycznej – sporo więc mowy o odnawialnych źródłach energii, atomie czy miksie energetycznym.
Podczas szczytu nie brakuje też tematów istotnych z punktu widzenia Pomorza, jak choćby energetyka wiatrowa, w tym offshore i przepisy dotyczących branż, na które czekają inwestorzy.
– Przez ostatnie lata było wiele działań, które zniechęcały i spowalniały cały proces budowy offshore’u. Teraz jest nadzieja, że to wreszcie ruszy, ale najpierw muszą zajść zmiany legislacyjne, tak żeby zarówno polscy, jak i wszyscy inni inwestorzy, bo są przecież dostawcy z całego świata, mogli z czystym sumieniem, biorąc kartkę i robiąc wyliczenia, wiedzieć, że to, w co zainwestują, stanie się faktem – mówił Krzysztof Karaś, prezes Europejskiego Centrum Biznesu, które organizuje szczyt.
KLUCZOWY REGION, A MINISTRÓW BRAK
Impreza ma służyć wypracowywaniu jednolitych stanowisk środowiska energetycznego w różnych sprawach. R0zmawiano podczas niej między innymi o odnawialnych źródłach energii, energetyce atomowej i miksie energetycznym. Choć objęło ją patronatem wiele ministerstw, nie pojawił się na niej osobiście żaden z ministrów, co podczas inauguracyjnego przemówienia wytknął pomorski marszałek Mieczysław Struk, który wskazywał, że Pomorze jest kluczowym regionem związanym z bezpieczeństwem energetycznym.
Posłuchaj materiału naszego reportera:
Kuba Kaługa/MarWer