Styl wnętrz naszych północnych sąsiadów jest jednym z najpopularniejszych trendów w aranżacji domów i mieszkań. Pomieszczenia inspirowane pogodą i naturą pomimo minimalizmu i zimnych barw są funkcjonalne i przyjemne dla oka. Charakterystyczne elementy szwedzkiego stylu to drewno, naturalne tkaniny i światło.
Przyczyną fenomenu wnętrz skandynawskich na całym świecie jest ich uniwersalność. Elementy pasują do zarówno do wielkomiejskich mieszkań, jak i domów na wsi. Przestrzenne wnętrza sięgają do chłodnego klimatu, ale również bardzo rodzinnej atmosfery północy. Inspiracji do skandynawskiego wnętrza należy szukać w pogodzie i naturze. Długie, mroźne zimy, śnieg za oknami oraz krótkie dni sprawiły, że Skandynawowie musieli stworzyć skuteczne antidotum na niesprzyjającą aurę, by ich wnętrza były pogodne, jasne i optymistyczne.
Styl skandynawski składa się z dwóch nurtów aranżacyjnych. Pierwszy z nich jest bardziej sielski, drewno łączy się z ludowymi akcentami lub meblami w stylu shabby chic. Drugi styl jest bardziej minimalistyczny, który przenika z dodatkami w klimacie industrialnym. Celem jest tworzenie harmonijnych i minimalistycznych wnętrz, w których funkcjonalność jest najważniejsza.
Biel jako główny kolor skandynawskich wnętrz dominuje na ścianach oraz w meblach. Obok niej często pojawiają się różne odcienie szarości: stalowy, ciemny grafit czy antracyt. Jasny koloryt powoduje, że nawet niewielkie przestrzenie stają się optycznie powiększone, a przede wszystkim bardziej wypełnione światłem. W Skandynawii, w której ważny jest każdy promyk słońca, naturalne źródła światła mają kolosalne znaczenie. Dlatego też rzadko można zobaczyć ozdoby okienne, firany, zasłony czy rolety. Lampy i kinkiety cechują się minimalizmem i delikatną oprawą, są najczęściej metalowe, szklane albo papierowe.
Skandynawowie żyją w zgodzie z naturą, co wyraźnie widać poprzez stosowanie przez nich naturalnych materiałów, takich jak drewno, len czy bawełna. Drewniane podłogi są w naturalnym odcieniu, często również bielone albo pomalowane specjalistycznym olejem. Meble pozbawione są ozdób, mają geometryczne i nieskomplikowane kształty. Obicia na kanapach i fotelach zazwyczaj są lniane albo z owczej wełny.
Pomimo, że liczba dekoracji w skandynawskim domu jest ograniczona, każda z nich jest stylowa oraz pełni ważną funkcję. Przeważają duże poduszki, które zdobią sofy i fotele. Bywa również, że leżą porozrzucane przy stoliku kawowym. Plecione koszyki, szklane świeczniki, obrazy oraz wazony charakteryzują się bogatą kolorystyką oraz designerską formą, których celem jest ożywienie wnętrza. Ściany zdobią antyramy, a za ich szkłem znajdują się czarno-białe grafiki, różnokolorowe ilustracje bądź kilku-zdaniowe, wykaligrafowane cytaty.
Skandynawski design to również drewniane, proste półki, a na nich porcelana, książki lub małe ramki. Popularne, a przy tym również przyjazne środowisku jest odnawianie mebli oraz unikatowych dekoracji kupionych na pchlich targach. Stosowane są też inne rozwiązania ekologiczne, jak meble skonstruowane z drewnianych palet.
Francuski pisarz Alexandre Dumas napisał w swojej powieści Hrabia Monte Cassino „Ludzie starają się upraszczać wynalazki skomplikowane, boć prostota jest zawsze doskonała”. To słowa, którymi od lat inspiruje się styl skandynawski.
Zdjęcia: Radio Gdańsk/Jessika Dzialo
jd/dr