Przy molo w Gdańskim Brzeźnie w sobotę można było zobaczyć pojazdy służb ratunkowych. Na najmłodszych na miejscu czekało wiele zabaw i niespodzianek, wszystko to w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Najważniejsza byłą jednak wiedza, którą ratownicy przekazywali dzieciom i rodzicom.
Inspektor Bogusław Ziemba, komendant wojewódzki policji w Gdańsku, przyznaje że najważniejsze jest pilnowanie pociech: – Nasze akcje profilaktyczne są skierowane bezpośrednio do dzieci i młodzieży, ale zależy nam na tym, żeby uświadomić dorosłych, bo dorośli podczas wypoczynku letniego troszeczkę się zapominają, pozostawiają dzieci bez nadzoru i dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.
WYBIERAJ STRZEŻONE KĄPIELISKA
Należy wybierać strzeżone kąpieliska, apeluje Jakub Krawczuk z Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego
– W rejonie, gdzie są fale, nad morzem, zawsze akcje ratunkowe są trudniejsze, ludzie tracą życie. Nie wszystko zależy od nas, możemy jednak zachęcać do bezpiecznego wypoczynku nad wodą, do wybierania kąpielisk strzeżonych przez ratowników – mówi Jakub Krawczuk.
NAUCZ SWOJE DZIECKO
Przed wyjściem na plażę, dobrze jest nauczyć dziecko, jak ma się zachować, by nie stała mu się krzywda. Pytani przez reportera Radia Gdańsk rodzice wydają się być coraz bardziej świadomi tego, że to oni muszą przekazać dzieciom podstawową wiedzę o bezpieczeństwie.
– Oboje z mężem cały czas musimy obserwować dzieci, nie ma mowy, żeby zrelaksować się na 100 proc. Dzieci wiedzą, że mają się nas trzymać, cały czas jesteśmy w kontakcie. Są też uświadomione, że nie można wchodzić do wody bez rodzica. Jeśli chcą wejść, wołają nas – mówi plażowiczka.
Oskar Bąk/puch