Wakacje z Radiem Gdańsk trwają. Nasze mobilne studio mogliście spotkać w Pruszczu Gdańskim przy deptaku na al. Księdza Józefa Waląga. Nasza radiowa ekipa właśnie stamtąd nadawała audycję na żywo.
W naszym mobilnym studiu Grzegorz Armatowski porozmawiał z naszymi gośćmi o malowniczym mieście, jakim jest Pruszcz Gdański, oraz o letnich wydarzeniach, które się tam odbędą. Usłyszeliśmy także odpowiedzi na pytania, czym to miasto się wyróżnia, jak tu się pracuje i spędza wolny czas. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście Pruszcz Gdański jest pełny uroku, jak mówią o tym władze miasta. Odwiedzili nas ludzie, którzy o Pruszczu Gdańskim wiedzą wszystko.
CZYTELNICTWO NIE SPADA
Jako pierwszą do rozmowy zaprosiliśmy Joannę Przybyś, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podzieliła się z Grzegorzem Armatowskim przede wszystkim informacjami dotyczącymi poziomu czytelnictwa w Pruszczu Gdańskim.
– W naszej bibliotece czytelnictwo nie spada. Mamy 53 tysiące książek na półkach, więc jest w czym wybierać. Posiadamy w swoich zasobach także audiobooki, a nawet umożliwiamy naszym czytelnikom dostęp do e-booków. Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego chętnie czytają i chętnie wypożyczają. W ubiegłym roku 4 tysiące zarejestrowanych czytelników wypożyczyło 72 tysiące książek. To jest dobry wynik jak na te czasy – podkreśliła Przybyś.
Posłuchaj rozmowy:
WSZYSTKIE ŚCIEŻKI PROWADZĄ DO PRUSZCZA
Lato w pełni, a gdy jest sezon, wielu mieszkańców wybiera się na przejażdżki rowerowe. Piotr Pułkowski, dyrektor Centrum Kultury i Sportu, stwierdził, że wszystkie ścieżki rowerowe prowadzą do Pruszcza Gdańskiego.
– Już od wielu lat nie jesteśmy tylko i wyłącznie sypialnią Gdańska, jak kiedyś się o nas mówiło. Wiele się zmieniło i jest po co tu przyjeżdżać. Można spędzić czas miło, rodzinnie, a przede wszystkim aktywnie. Mamy wiele ścieżek rowerowych i coraz więcej ich powstaje. W tej chwili mnóstwo jest w naszym mieście rowerzystów, w tym dzieci śmigających na rowerkach – wskazał Pułkowski.
Posłuchaj rozmowy:
MIESZKAŃCY MAJĄ OGROMNE SERCE
Kolejnym gościem naszego plenerowego studia była Katarzyna Kałduńska, prezes Fundacji Dom Hospicyjny. Opowiedziała na antenie Radia Gdańsk przede wszystkim o historii powstania hospicjum w Pruszczu Gdańskim.
– Pruszcz Gdański to wyjątkowe miejsce z wyjątkowymi ludźmi. Chcę podziękować mieszkańcom Pruszcza, którzy mają ogromne serca. Powstanie hospicjum w tym mieście było inicjatywą ludzi. Ci po sąsiedzku się skrzyknęli i sami stworzyliśmy to miejsce. Nasze hospicjum skupia się na komforcie życia i na dniu codziennym – zaznaczyła Kałduńska.
Posłuchaj rozmowy:
PRUSZCZ GDAŃSKI TO PEREŁKA
Władze Pruszcza Gdańskiego zapewniają, że jest to miasto wyjątkowe i pełne uroku. Grzegorz Armatowski sprawdził, czy to prawda, pytając o to naszego ostatniego gościa – Janiny Wilkos-Gad, kierownika Referatu Współpracy i Promocji Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim.
– Pruszcz Gdański to perełka w koronie wszystkich miast, które znajdują się w okolicy Trójmiasta. Jest to małe, piękne, kompaktowe miasto, w którym możemy znaleźć przede wszystkim gęstą sieć ścieżek rowerowych. Pruszcz Gdański kładzie duży nacisk na aktywny wypoczynek, my kochamy sport, mamy wiele klubów sportowych i chętnie udzielamy się sportowo – podkreśliła Wilkos-Gad.
Posłuchaj rozmowy:
mk