Bez Conradinum nie byłoby dawnego i dzisiejszego przemysłu stoczniowego w Gdańsku i Gdyni. Uczniowie tej szkoły, która obchodzi w tym roku 230-lecie powstania, tworzą wykwalifikowaną załogę wielu zakładów z branży okrętowej. Wśród absolwentów Conradinum są też osoby, które swojej przyszłości nie związały z pracą dla morza. W sobotę, 28 września, szkoła uroczyście rozpoczęła jubileuszowy rok.
Conradinum od pokoleń odgrywa kluczową rolę w kształceniu wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy zasilają szeregi przedsiębiorstw takich jak Stocznia Wojenna w Gdyni. Współpraca między szkołą a przemysłem jest nieodzowna, szczególnie w kontekście rosnących potrzeb kadrowych w najbliższych latach.
Uroczystości jubileuszowe na terenie Szkoły Okrętowej i Technicznej Conradinum przy ulicy Grzegorza Piramowicza 1/2 w Gdańsku zgromadziły wielu gości, w tym przedstawicieli władz lokalnych i przemysłu stoczniowego.
PATRONAT PGZ STOCZNI WOJENNEJ
Podczas jubileuszowej uroczystości prezes PGZ Stocznia Wojenna, Marcin Ryngwelski, podkreślił znaczenie Conradinum dla przyszłości przemysłu stoczniowego w Polsce. W swoim przemówieniu zaznaczył, że placówka od lat konsekwentnie kształci wykwalifikowane kadry, pomimo trendów likwidowania kierunków technicznych.
– Conradinum przez ponad dwieście lat dostarczało wykwalifikowanych pracowników dla sektora stoczniowego. Popełniono jednak błąd, likwidując szkoły techniczne, zakładając, że licea profilowane będą wystarczające. Dziś mierzymy się z poważnymi brakami kadrowymi, a aby nasz przemysł mógł się rozwijać, konieczne jest inwestowanie w edukację i szkolenie przyszłych specjalistów – powiedział Ryngwelski.
Prezes zwrócił także uwagę na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w związku z realizacją kluczowych projektów, takich jak program budowy fregat Miecznik oraz modernizacja okrętów Marynarki Wojennej.
– Obecnie mamy w Trójmieście mniej mechaników precyzyjnych oraz specjalistów m. in. od wykonania systemów paliwowych do zasilenia Silników Głównych niż dentystów. To pokazuje, jak pilnie potrzebujemy specjalistów w przemyśle stoczniowym – dodał.
Na zakończenie swojego wystąpienia ogłosił, że PGZ Stocznia Wojenna obejmie patronatem kolejną klasę technikum Conradinum, zaznaczając, że stocznia czeka na przyszłych absolwentów z otwartymi ramionami.
– Modernizacja okrętów Marynarki Wojennej RP będzie trwała przez kolejne 15 lat, dlatego potrzebujemy młodych, dobrze wykształconych kadr. Bycie stoczniowcem to duma naszego regionu – podkreślił prezes.
KUŹNIA TALENTÓW DLA PRZEMYSŁU STOCZNIOWEGO
Podczas jubileuszu swoje przemówienia wygłosili również przedstawiciele władz samorządowych, instytucji związanych z przemysłem stoczniowym oraz firm, które od lat współpracują z tą zasłużoną szkołą. Wszyscy zgodnie podkreślali ogromne znaczenie Conradinum w kształceniu kadr dla branży morskiej oraz jego nieoceniony wkład w rozwój regionu.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaznaczyła, że szkoła odgrywa wyjątkową rolę w kształtowaniu przyszłości przemysłu okrętowego.
– Conradinum to wyjątkowa szkoła, która od lat kształci młodych ludzi na najwyższym poziomie. Jest to kuźnia talentów, które stanowią fundament naszego przemysłu okrętowego. Dzięki tej szkole Gdańsk i cały region mogą dalej rozwijać się w oparciu o wiedzę i umiejętności przyszłych pokoleń specjalistów branży stoczniowej – mówiła.
INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ
W nadchodzących latach branża stoczniowa stoi przed szansą dynamicznego rozwoju, co oznacza rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z branży okrętowej. Wsparcie instytucji edukacyjnych, takich jak Conradinum, jest kluczowe, aby zapewnić rozwój tej gałęzi gospodarki. Zaangażowanie PGZ Stoczni Wojennej w jubileusz szkoły pokazuje, jak istotne jest inwestowanie w przyszłość młodych specjalistów.
Po przemówieniach, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, a dzwon umieszczony na historycznej elewacji Conradinum symbolicznie obwieścił początek jubileuszowego roku.
aKa/raf