W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni specjaliści z Oddziału Chirurgii Onkologicznej przeprowadzili pierwszą na Pomorzu endoskopową mastektomię podskórną z jednoczasową rekonstrukcją piersi.
Dotychczas tego typu zabiegi wykonywane były tylko w pojedynczych ośrodkach w Europie i nielicznych w Polsce: m.in. w Łodzi i w Krakowie. Pionierska procedura, która jest oferowana w Polsce od września 2023 r., teraz także będzie dostępna dla pacjentek w Gdyni.
ZESPÓŁ LEKARZY
Zabieg przeprowadził zespół lekarzy chirurgów reprezentujący nasz Breast Unit, czyli pierwsze na Pomorzu akredytowane Centrum Diagnostyki Leczenia Chorób Piersi. Operację u 70-letniej pacjentki ze zdiagnozowanym zrazikowym rakiem piersi lewej, wykonali: lek. med. Tomasz Buczek, dr n. med. Cezary Warężak, lek. med. Gabriela Wójcik wraz z zespołem anestezjologicznym: lek. Piotrem Kubiakiem i pielęgniarką anestezjologiczną Barbarą Myszewską oraz pielęgniarkami operacyjnymi: Anetą Uzarek, Pauliną Pragier i Agnieszką Rozmacińską.
OPERACJA PRZY UŻYCIU ENDOSKOPU
– Podskórna, endoskopowa mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją piersi polegała na usunięciu tkanki piersiowej, przy jednoczesnym zachowaniu skóry oraz brodawki sutkowej za pomocą endoskopu, czyli cienkiego elastycznego narzędzia z kamerą – mówi doktor Tomasz Buczek.
– Rekonstrukcja piersi polegała na wszczepieniu implantu podskórnie na mięsień piersiowy. Co istotne, za pomocą endoskopu, jako chirurdzy, mogliśmy precyzyjnie operować poprzez niewielkie nacięcia, co zminimalizuje blizny, a także przyspieszy powrót do sprawności naszej pacjentki – dodaje.
MNIEJSZA INWAZYJNOŚĆ ZABIEGU
Jak podkreślają specjaliści, endoskopowa mastektomia jest mniej inwazyjna w porównaniu z metodą klasyczną, bowiem – co ważne dla kobiet – pozostawia mniejszą bliznę, niż w przypadku klastycznej operacji, mniejszy ból pooperacyjny, a także skraca się czas rekonwalescencji. Ta metoda operacyjna może być stosowana u 30 procent pacjentek z guzami piersi.
mat. pras./aKa