Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wraz ze specjalistami Lex Secure AI tworzą system umożliwiający rejestrowanie wypowiedzi świadków w czasie rzeczywistym i generowanie protokołów, z dostępem do bazy wiedzy i opinii prawnych podczas rozpraw i funkcją wirtualnego asystenta wspierającego sędziego.
Politechnika Gdańska oraz Lex Secure AI zawarły w październiku konsorcjum, którego celem jest wspólna realizacja projektu wykorzystującego sztuczną inteligencję w sądownictwie. Jego realizacja ma składać się z czterech etapów. Na pierwszy składają się opracowanie systemu rejestracji dźwięków w salach sądowych, zaprojektowanie systemu zabezpieczeń technicznych i rozwiązań prawnych umożliwiających rejestrację i transmisję przebiegu rozpraw sądowych oraz opracowanie i uruchomienie demonstratora technologicznego na terenie Politechniki Gdańskiej. W etapie drugim ma nastąpić pilotaż funkcjonowania sondy natężeniowej w ramach Systemu LEX-AIS w czterech salach rozpraw. Materiał dźwiękowy i tekstowy ma zostać pozyskany w trakcie pilotażu i wykorzystany do dotrenowania wybranych modeli językowych i speech-to-text. Etap trzeci to wdrożenie systemu „LEX-AIS” w 100 salach rozpraw, a przejście do czwartego – ostatniego – oznacza ogólnopolskie wdrożenie systemu.
„WYMIERNE KORZYŚCI DLA SYSTEMU SĄDOWNICTWA”
Ze strony Politechniki Gdańskiej umowę współpracy podpisywali profesor Krzysztof Wilde, rektor, profesor Jacek Stefański, dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, oraz profesor Andrzej Czyżewski, kierownik Katedry Systemów Multimedialnych WETI. Po stronie konsorcjanta umowę zawierali zaś Kajetan Komar-Komorowski, prezes zarządu LEX SECURE AI Sp z o.o., oraz Romuald Kinda, prezes Grupy Kapitałowej NAVIMOR International.
– Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca przyniesie wymierne korzyści dla systemu sądownictwa w Polsce . To nowatorski projekt w zakresie rejestracji rozpraw sądowych oraz poprawy efektywności funkcjonowania polskich sądów – podkreśla prof. Wilde.
– Wprowadzenie naszego autorskiego systemu da sędziom dostęp do ogromnej bazy wiedzy, między innymi 500 tysięcy orzeczeń wydanych w polskich sądach. Wesprze ich w kluczowych elementach rozpraw, ponieważ będą mogli uzyskiwać błyskawiczne odpowiedzi na swoje pytania oraz opinie prawne wydane w podobnych przypadkach. Przez ostatnie osiem lat system był szkolony przez 320 prawników współpracujących z naszym partnerem Lex Secure, ma pełną znajomość polskiego systemu prawa, ale także zdolność analizy i interpretacji prawa. Jego wprowadzenie może usprawnić pracę sądów o 50 procent – ocenia z kolei prof. Czyżewski.
pg.edu.pl/MarWer