Część przebywających w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie (Mazowieckie) oraz oddziale zamiejscowym tej placówki w Czersku rozpoczęła protest głodowy. Protestujący domagają się zmian legislacyjnych dotyczących ich pobytu w placówce.
Agnieszka Jędrzejczak, dyrektor KOZZD w Gostyninie, poinformowała, że we wtorek protest głodowy podjęło tam 24 pacjentów, a kolejnych 17 w oddziale zamiejscowym tej placówki z siedzibą w Czersku. – Jedynym postulatem pacjentów są zmiany legislacyjne dotyczące ich pobytu w ośrodku – przekazała dyrektorka, odpowiadając na pytania dotyczące protestu i jego powodów.
Dyrektor wyjaśniła, że rozpoczęty protest polega na „odmowie przyjmowania posiłków oferowanych przez ośrodek”. – Z obserwacji personelu wynika, że część protestujących pacjentów pije mocno osłodzone napoje, niektórzy wybiórczo pobierają wybrane przez siebie posiłki. Dodatkowo w tygodniu poprzedzającym protest pacjenci zakupili artykuły spożywcze, w tym słodycze – zaznaczyła i podkreśliła, że we wtorek dyrekcja KOZZD zorganizowała spotkanie z przedstawicielami protestujących pacjentów. Dodała przy tym, że protestujących objęto dodatkową obserwacją – „monitorowany jest ich stan zdrowia, a także zapewniono możliwość dodatkowej rozmowy z psychologiem”.
Jak podała dyrektorka, w KOZZD w Gostyninie przebywa 79 pacjentów, a w oddziale w Czersku jest ich 27.
ODBYLI JUŻ KARĘ, ALE NADAL STWARZAJĄ ZAGROŻENIE
Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie niedaleko Płocka rozpoczął działalność w 2014 roku. Trafiają tam sprawcy najpoważniejszych przestępstw, którzy odbyli karę więzienia, ale w opinii dyrektorów zakładów karnych powinni nadal być izolowani, gdyż z powodu preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości mogą popełniać kolejne przestępstwa. O umieszczeniu w ośrodku na mocy ustawy z 2013 roku o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób decyduje sąd, zasięgając przy tym opinii biegłych. Decyzja sądu o umieszczeniu w ośrodku jest bezterminowa. Dana osoba może co pół roku składać do sądu wniosek o badanie, czy izolacja jest nadal konieczna. Placówka działa na terenie Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie, który użycza jej pomieszczeń.
W styczniu 2022 roku otwarto oddział zamiejscowy KOZZD w Czersku. Placówka powstała, aby odciążyć przeludniony ośrodek w Gostyninie.
W lipcu 2020 roku Ministerstwo Zdrowia informowało, że z uwagi na znaczne przekroczenia liczby osób umieszczanych w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie konieczne jest wskazanie innego zakładu psychiatrycznego, w którym będzie wykonywana obserwacja. Resort skierował do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wskazania zakładu psychiatrycznego wykonującego obserwację orzeczoną przez sąd. Projekt przygotowano w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości. Jak podawano, na nowy zakład wykonujący obserwację orzeczoną przez sąd wyznaczono wtedy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych imienia Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim.
PAP/MarWer