Radio Gdańsk, wspólnie z przedstawicielami władz Gdyni, rozdawało mieszkańcom tego miasta biało-czerwone flagi. Przy okazji porozmawialiśmy też o miejskich planach na przypadające 11 lata Narodowe Święto Niepodległości.
W akcji rozdawania flag wzięła udział m.in. prezydentka Gdyni, Aleksandra Kosiorek. Była ona też pierwszym gościem Tatiany Slowi. W Gdyni, sądząc po liczbie ludzi stojących w kolejce po nasze flagi, chęć świętowania jest ogromna.
– Widzimy, że jest wielka, ale parady niepodległości mają też już w Gdyni dość długą tradycję, więc jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wydarzenia towarzyszące – jak na przykład rozdawanie flag – są u nas nie po raz pierwszy – podkreśliła Kosiorek.
Miasto już jest biało-czerwone. Mieszkańcy wcześnie przystroili Gdynię na 11 listopada.
– Stroimy się co roku. Wiem też, że w tym będzie nie tylko biało-czerwono, ale również będą flagi kaszubskie. To dla mnie bardzo ważne, że Gdynia akcentuje swoją tożsamość regionalną również w tej trochę większej skali, niż miejska – dodała pani prezydent.
Posłuchaj całej rozmowy:
Kolejnym gościem – który również pomagał nam rozdawać flagi – był Tadeusz Szemiot, przewodniczący Rady Miasta Gdyni. Przyznał, że podczas takiego typu spotkań mieszkańcy najczęściej pytają go o sprawy bieżące.
– Są one po prostu kolejną okazją do spotkania się z gdyniankami oraz gdynianami i rozmowy o naszym mieście. Jakiegoś szczególnego kierunku tych rozmów – np. dotyczącego obchodów Święta Niepodległości – nie ma – mówił.
Szemiot podkreślił, że wspólne celebrowanie tego święta jest najlepszym sposobem na to, żebyśmy pamiętali o tym, że my, Polacy, stanowimy wspólnotę.
– Pomimo różnych, czasami wydaje się bardzo poważnych różnic, jesteśmy tą rodziną, społeczeństwem, które powinno wspólnie myśleć o własnym bezpieczeństwie i tym, jak najlepiej rozwijać naszą ojczyznę – tę wielką i również tę małą, w Gdyni – pracować na jej rzecz w ramach również tak zwanego nowoczesnego patriotyzmu – opowiadał.
Posłuchaj całej rozmowy:
Na razie w Parku Centralnym jeszcze słychać samochody, jednak 11 listopada zmieni się to diametralnie. Właśnie wtedy odbędzie się Bieg Niepodległości, w którym weźmie udział 5,5 tysiąca biegaczy. Między innymi o nim Tatiana Slowi rozmawiała z Pawłem Brutelem z Gdyńskiego Centrum Sportu.
– W tym roku jest to chyba największy bieg na Pomorzu. W głównej konkurencji pobiegną ponad cztery tysiące osób. Do tego odbędą się bardzo liczne biegi dziecięce i młodzieżowe – w nich weźmie udział ponad 1200 uczestniczek i uczestników – mówił.
– Startujemy 11 listopada już o godzinie 8:00 od Polsat Plus Arena Gdynia biegiem krótkim na 1918 metrów. O godzinie 9:00 start biegu głównego – tego największego, który pobiegnie ulicami Gdyni. Zaczynamy ulicą Kazimierza Górskiego, biegniemy w kierunku Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, następnie do ulicy Piłsudskiego, przez Bulwar Nadmorski, ulicę Świętojańską i wracamy do Polsat Plus Areny. To jest łącznie 10 kilometrów. Potem mamy kilka dystansów dziecięcych i młodzieżowych – wszystko w pięknych, biało-czerwonych barwach. Świętujemy na sportowo. Jest to wyjątkowe wydarzenie i zapraszamy nie tylko uczestników, ale także wszystkich kibiców i mieszkańców, żeby razem z nami dopingowali naszych biegaczy – tłumaczył.
Posłuchaj całej rozmowy:
Będzie Bieg Niepodległości, ale bardzo dużo będzie się działo także w kulturze. Właśnie o tym opowiedziała nam pani Oktawia Gorzeńska, wiceprezydent Gdyni.
– Tego dnia nasze muzea oferują przede wszystkim bezpłatne wejścia. Mowa o Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji. Od godziny 10:00 można po prostu przyjść – samodzielnie, lub z rodziną – i obejrzeć wystawy stałe. Ponadto Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na polskie filmy, które emitowane są od 10:00 do 21:00. W pewnym sensie można powiedzieć, że to cały dzień poświęcony naszej polskiej tożsamości. Bilet kosztuje 16 złotych – mówiła.
Ponadto w ofercie jest wspólne śpiewanie i liczne koncerty.
Posłuchaj całej rozmowy:
Ostatnim gościem Tatiany Slowi była radna Beata Zastawna. Opowiedziała nam ona, dlaczego warto w młodych ludziach kształtować te poczucie, że 11 listopada warto świętować wspólnie.
– Przede wszystkim dzieci lubią takie radosne wydarzenia, gdzie stają się nie tylko widzami, ale też uczestnikami. Święto Niepodległości daje właśnie taką szansę. Dzieci i młodzież idą razem z rodzinami, mają poczucie wspólnoty w tym marszu. Też kolorowe i bardzo pogodne są wydarzenia, które w wielu miastach – także w Gdyni – temu towarzyszą. Jest to ważne, żeby dzieci miały świadomość tego, że są Polakami i mogą być z tego dumne – podkreślała.
Posłuchaj całej rozmowy:
aKa/mrud