Przebywający w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie i w jego oddziale zamiejscowym w Czersku zawiesili protest głodowy – przekazało Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, powołując się na informację od jednego z pacjentów placówki.
Protest głodowy w ośrodku w Czersku 5 listopada rozpoczęło 17 z 27 pacjentów. Dyrekcja ośrodka informowała wówczas, że protestujący żądali zmian legislacyjnych dotyczących ich pobytu w placówce.
– Rzecznik dowiedział się, że w piątek, 8 listopada pacjenci zawiesili strajk do odwołania i jedzą teraz posiłki – przekazało biuro Rzecznika Praw Pacjenta. Zaznaczyło, że urząd rzecznika pozostaje w stałym kontakcie z pacjentami z Gostynina i Czerska. Podało też, że 7 listopada rzecznik praw pacjenta odwiedził ośrodek w Gostyninie i rozmawiał z niektórymi biorącymi udział w proteście głodowym, od których otrzymał informację, że piją oni napoje i mają zapewnioną pomoc personelu. Rozmawiał też z personelem – pracownicy zapewnili, że pacjenci są pod stałą obserwacją.
Biuro Rzeczniczka Praw Pacjenta zwróciło uwagę na to, że pacjenci oczekują od Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Zdrowia odpowiedzi „związanej z postępem zmian legislacyjnych”. Zapewniło, że ośrodek jest „w stałym zainteresowaniu Biura Rzecznika Praw Pacjenta”.
Ośrodek w Gostyninie niedaleko Płocka rozpoczął działalność w 2014 roku. Trafiają tam sprawcy najpoważniejszych przestępstw, którzy odbyli karę więzienia, ale według dyrektorów więzień nadal powinni być izolowani, gdyż z powodu preferencji seksualnych lub zaburzeń osobowości mogą popełniać kolejne przestępstwa. W styczniu 2022 roku otwarto oddział zamiejscowy w Czersku, aby odciążyć przeludniony ośrodek w Gostyninie.
PAP/MarWer