Zbliża się 15. odsłona gdańskiego festiwalu Narracje. Wydarzenie co roku odbywa się w innym miejscu, korzystając z jego potencjału. W audycji „Dobry Wieczór z Kulturą” Tomasz Olszewski rozmawiał na ten temat z Joanną Borowik, kierowniczką Działu Promocji i Komunikacji w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, współorganizatorką (wraz z Gdańską Galerią Miejską) festiwalu, a także jego kuratorami – architektką i badaczką Zuzanną Mielczarek oraz socjologiem i kulturoznawcą Mateuszem Włodarkiem.
Festiwal Narracje w tym roku odbędzie się 15 i 16 listopada na Niedźwiedniku. – Eksplorujemy dzielnice. Jeszcze trochę ich w Gdańsku zostało, więc tegoroczna edycja nie jest ostatnią. Poprzez interwencje i instalacje w przestrzeni, sprawdzamy artystyczny potencjał gdańskich dzielnic, nawiązujemy współpracę z lokalnymi twórcami, ale także z mieszkańcami. Pokazujemy te dzielnice w trochę innym wymiarze, nawiązując do historii, lokalnej specyfiki, czasem też do legend i innych opowieści. Wyciągamy z dzielnic to, co najlepsze. Co roku do roli kuratorów zgłaszają się inne osoby. W tym zakończyliśmy już nabór na kuratorów, a właściwie kuratorki kolejnej dzielnicy, którą będą Aniołki. Wygrały Maja Murawska i Karolina Połom – poinformowała Joanna Borowik.
Tegoroczni kuratorzy wyjaśnili, skąd wzięło się określenie „miejskie uzdrowisko”, które pojawia się w pełnej nazwie festiwalu. Jak wskazywała Zuzanna Mielczarek, należy je rozumieć w niedosłowny sposób. – Sięgnęliśmy do historii samego miejsca, ale jeśli chodzi o sanatoryjność, uzdrowiskowość, Niedźwiednik akurat takiej historii nie ma. To była raczej warstwa naszych odczuć czy wrażeń po wizycie w tym miejscu. Byliśmy na Niedźwiedniku jeszcze zanim ogłoszono nabór na kuratorów tegorocznych Narracji, przy okazji prac nad inną wystawą, którą realizowaliśmy razem z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, gdzie na co dzień pracujemy, a także z Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu – wspominała.
– Proponujemy spacer w formie wędrówki krajoznawczej, turystycznego wspinania się, bo Niedźwiednik, jak wiemy, jest położony na dwóch wzgórzach morenowych. To poruszanie się pomiędzy dwoma wzgórzami może przybrać formę chodzenia górskimi szlakami. W ramach tego spaceru, który przygotujemy wspólnie z artystami i artystkami, zachęcamy do przyglądania się różnym historiom i legendom, ale także do odkrywania pewnych miejskich ekosystemów na Niedźwiedniku. Szczególnie interesujące są tu dla nas pewne niezrealizowane elementy osiedla, któremu się przyglądamy. Udało nam się dotrzeć do archiwalnych materiałów, gdzie myślano o Niedźwiedniku jako przestrzeni dobrego życia – dodał Mateusz Włodarek.
Posłuchaj całej audycji:
MarWer