Gdańsk realizuje swoje ekoplany. W sobotę odbyło się sadzenie drzew w piątym miejskim mikrolesie w dzielnicy Orunia Górna. – Wspieramy bioróżnorodność i ekologię – wskazała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W sadzeniu mikrolasu przy ulicy Srebrnej wzięło udział kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy okolicznych budynków najpierw stali na balkonach, a potem dołączyli do akcji. Przyjechali również ludzie z innych dzielnic.
– Od dzisiaj mamy w Gdańsku pięć mikrolasów, a kolejnych pięć jest już zaplanowanych – zaznaczyła prozydent Dulkiewicz. – Wspieramy w ten sposób bioróżnorodność i ekologię, a przy okazji nasze działanie sprzyja integracji – dodała.
EKOWARSZTATY
Organizatorzy akcji zachęcali uczestników do podpisywania się na pamiątkowej tablicy, która będzie umieszczona przy ul. Srebrnej jako dowód udziału w sadzeniu mikrolasu.
Uczestnicy, oprócz sadzenia kieszonkowego lasu, mogli wziąć udział w ekowarsztatach, których motywem przewodnim były ozdoby choinkowe z suszonych owoców i papieru. Promowano również wypożyczalnie choinek.
„GDAŃSK JEST REKORDZISTĄ”
W ciągu kilku lat w Holandii powstało blisko 300 mikrolasów, podobnie we Francji i Belgii. Lasy kieszonkowe sadzi się również w Afryce, Azji, Ameryce Północnej i Południowej.
W Polsce pierwsze mikrolasy pojawiły się w 2021 roku w Rozwarowie i Poznaniu, a następnie w Krakowie. W Gdańsku ma powstać 10 lasów kieszonkowych.
– Gdańsk jest absolutnym rekordzistą w tej kwestii, ale też zaczyna być o nas głośno w Europie – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.
Organizator akcji poinformował, że 7 grudnia przy ul. Srebrnej zasadzono 600 drzew z 36 gatunków.
MIKROLAS JUŻ PO 10 LATACH
Metoda sadzenia mikrolasów, zwanych też lasami kieszonkowymi, została opracowana przez japońskiego botanika Akirę Miyawaki w latach 80. XX wieku. Do sadzenia wybiera się rośliny typowe dla lasów w danym klimacie. Średnio 97 procent roślin zakorzenia się i jest w stanie przetrwać pierwszy rok, decydujący o sukcesie. Podczas gdy standardowy las osiąga dojrzałość po upływie co najmniej 100 lat, mikrolasy są dojrzałe i stabilne już po 10-15 latach.
mat. pras./mk