40 milionów złotych mniej za prąd zapłaci w przyszłym roku gdańska grupa zakupowa. W jej skład wchodzą 63 podmioty, w tym 20 samorządów.
Wynegocjowano stawkę z Energą Obrót na poziomie 460 złotych za megawatogodzinę. Dla porównania rok temu cena za megawatogodzinę wynosiła prawie 700 złotych.
– Pieniądze wykorzystamy na dalsze inwestycje związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii w mieście i w miejskich spółkach. Różne gminy podejmują działania inwestycyjne, aby dążyć do samowystarczalności energetycznej. Podobnie będzie w Gdańsku. Chcemy uzyskać samowystarczalność energetyczną do 2030 roku – mówi Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający do spraw Zielonego Gdańska.
KORZYŚCI DLA GDAŃSKICH AUTOBUSÓW I TRAMWAJÓW
Jednym z beneficjentów grupy zakupowej są Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Jak podkreśla prezes spółki Maciej Lisicki, w najbliższych latach we flocie GAiT będzie przybywać pojazdów zeroemisyjnych, w tym tych zasilanych energią elektryczną. Zapotrzebowanie spółki na prąd będzie zatem sukcesywnie rosło.
– Jesteśmy jednym z większych konsumentów prądu w mieście – zaznacza Maciej Lisicki, prezes GAiT. – Rocznie na energię elektryczną, przede wszystkim dla tramwajów, ale z każdym rokiem w coraz większym stopniu również na autobusy, wydajemy ok. 30 mln zł. Należymy do grupy zakupowej od kilku lat, więc jesteśmy beneficjentem ewentualnych korzyści co roku, ale w tym postępowaniu nasza spółka może liczyć na oszczędności rzędu 5,5 miliona złotych – dodaje.
Oskar Bąk/ua