Święta to czas obfitości, pełnych stołów i gościnności. Jak je zorganizować w sposób odpowiedzialny, by nie wyrzucać nadmiaru jedzenia i opakowań? O tym Ewelina Potocka rozmawiała z Martą Bańką z Portu Czystej Energii oraz Sebastianem Kozłowskim z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.
Na święta tradycyjnie przygotowujemy dużo potraw. Z jednej strony chcemy, by goście nie czuli się głodni, z drugiej wiele z tych dań ląduje w koszu.
– W grudniu 2023 roku Zakład Utylizacyjny odebrał 3 tysiące ton odpadów kuchennych. To wystarczająca ilość zmarnowanej żywności, by przez cztery lata zapewnić posiłki osobom dotkniętym kryzysem bezdomności w Gdańsku. To powinno dać nam do myślenia, czy aby na pewno tych kotletów czy sałatki musi być aż tyle – przekazał Sebastian Kozłowski.
Co więc możemy zrobić, by zminimalizować marnowanie żywności? – Kupujmy i przygotowujmy mniej. A jeśli cokolwiek zostanie, to wtedy można to przekazać dalej. W Gdańsku mamy kilka „jadłodzielni” i lodówek społecznych. Warto poszukać w internecie, gdzie możemy przekazać nadmiar żywności w dobrym stanie – powiedziała Marta Bańka.
Posłuchaj całej rozmowy o zrównoważonych świętach: