Jeden z największych i najbardziej zagrożonych gatunków żab zamieszkał w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Są nazywane „kurczakami górskimi” lub żabami gigantami, bo dorosłe osobniki mogą osiągać masę 1 kg.
Nazwa gatunku „kurczak górski” została nadana przez rdzennych mieszkańców. Wzięła się od tego, że żaba ta była lokalnym przysmakiem na wyspach Montserrat i Dominika. Ze względu na imponujące rozmiary, jakie osiągają dorosłe osobniki, nazywana jest także żabą gigant.
Żaby te prowadzą nocny tryb życia. Żywią się świerszczami, ale mogą zapolować również na dużo większe ofiary, takie jak pająki. Nie rozmnażają się w wodzie, jak większość innych płazów. Samica kopię norę, w której składa jaja.
„KURCZAKI GÓRSKIE” W GDAŃSKIM ZOO
– Najpierw przyjechały dwie samiczki z niemieckiego Düsseldorfu – Genowefa i Gertruda. Dziewczyny mają 5 lat, więc są już gotowe do rozrodu. Samiec Gustaw jest o rok młodszy i trafił do nas z Norden Ark w Szwecji – mówi Daria Zwierzchowska, opiekunka gadów i płazów.
– Zwierzęta nie będą widoczne dla zwiedzających, ich hodowla będzie miała miejsce na zapleczu pawilonu. Aktualnie samice mają swoje lokum, a samiec swoje. Będziemy je łączyć w okresie lęgowym – dodaje.
GATUNEK KRYTYCZNIE ZAGROŻONY WYGINIĘCIEM
Niestety polowania w celach konsumpcyjnych, utrata siedlisk i ataki ze strony kotów sprawiły, że populacja tych płazów zaczęła spadać. Przyczyniła się do tego też choroba grzybicza. Za jej sprawą populacja tych żab w ciągu ostatnich 20 lat spadała o ponad 99 procent. Od 2002 roku gatunek boryka się z chytridiomikozą, chorobą grzybiczą skóry, która doprowadziła do wymarcia innych gatunków płazów na świecie.
Szansą na przetrwanie żaby gigant jest jej hodowla w ogrodach zoologicznych. W naturze pozostało niewiele zwierząt, a według najnowszych badań mniej niż 50 osobników. Gatunek sklasyfikowany jest jako krytycznie zagrożony wyginięciem.
HODOWLA ZACHOWAWCZA W GDAŃSKIM ZOO
– Podjęliśmy się hodowli zachowawczej tego gatunku. W naturze zostało niewiele osobników, a ogrody zoologiczne są ostatnią deską ratunku – wyjaśnia Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
– Nasze osobniki są wytypowane do hodowli. Przed nami duże wyzwanie. Hodowla odbywać się będzie poza wzrokiem zwiedzających, w bezpiecznych warunkach. Dla naszych gości przygotowaliśmy tablicę edukacyjną i makiety, które idealnie odwzorowują te żaby. Już niedługo pojawią się one w pawilonie gadów – dodaje.
Gdański Ogród Zoologiczny to 146 gatunków reprezentowanych przez ponad 800 zwierząt. Zoo jest czynne przez cały rok.
mat. pras./aKa
🐸Gertruda, Genowefa i Gustaw, czyli krytycznie zagrożone żaby zamieszkały w gdańskim zoo. Ten cenny gatunek znalazł się na skraju wyginięcia, a my podjęliśmy się jego hodowli.
🍴🕷️Żaba gigant, inaczej nazywana kurczakiem górskim, w naturze zamieszkuje jedynie karaibską wyspę – Dominikę. Może ważyć 1 kg, a w jej jadłospisie są m.in. sporej wielkości pająki.
❗️Niestety polowania w celach konsumpcyjnych, utrata siedlisk i ataki ze strony kotów sprawiły, że liczebność tych płazów zaczęła spadać. W ciągu ostatnich 20 lat populacja spadła o 99%, a wszystko za sprawą choroby grzybiczej. Dzisiaj gatunek ten jest na skraju wyginięcia, a jedną z szans na jego przetrwanie jest hodowla w ogrodach zoologicznych.
🐸Żaby zamieszkały na zapleczu pawilonu gadów i ptaków, gdzie stworzyliśmy warunki do hodowli zachowawczej. Dla gości przygotowaliśmy pięknie odwzorowane modele żab oraz tablicę edukacyjną.
#ZooGdańsk #CHOdoZOO #czynne366dni
Opublikowany przez Gdański Ogród Zoologiczny Wtorek, 17 grudnia 2024