Tak wynika z badania „Dbam o mój zasięg”, dotyczącego korzystania z telefonów komórkowych przez młodych ludzi. Zdecydowana większość z nich używa smartfonów nawet kilkadziesiąt razy dziennie, spora część padła też ofiarą cyberprzemocy i tzw. hejtu.
Część młodych użytkowników przynajmniej raz w życiu padła również ofiarą cyberprzemocy. – Aż 95 proc. przebadanej przez nas gdyńskiej młodzieży kilkadziesiąt razy dziennie używa telefonów komórkowych. Ponad połowa badanych osób nie wyobraża sobie codziennego życia bez telefonu, zasypia i wstaje z telefonem pod ręką, cały czas chce być w kontakcie ze znajomymi, wyjaśnia dr Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego.
Okazuje się, że nawet takie sytuacje jak msza święta, bycie na cmentarzu czy prowadzenie samochodu to – zdaniem młodzieży – niewystarczająca sytuacja, żeby nie odbierać i nie używać telefonów komórkowych.
Jak potwierdza Maciej Dębski, młodzi ludzie nie mają świadomości tego, że nadmierne używanie telefonu komórkowego może być szkodliwe, chociaż część z nich już odczuwa dolegliwości fizyczne związane z jego nadmiernym użyciem (np. bóle i zawroty głowy, pogarszający się wzrok).
Ponadto część osób odczuwa zmęczenie nieustannym pozostawaniem w kontakcie. – Osoby te chciałyby odłożyć telefon komórkowy, potrzebują detoksu, ale nie mogą sobie na to psychicznie pozwolić, dodaje dr Dębski.
Druga część badań „Dbam o mój zasięg” dotyczyła cyberprzemocy. Okazuje się, że bardzo wiele młodych osób padło ofiarą przemocy w sieci lub ją generowało. Co dziesiąty uczeń doświadczył prowokowania i atakowania przy jednoczesnym dokumentowaniu całego zdarzenia przy pomocy filmu lub zdjęć, które potem umieszczane były w sieci. Ponad połowa badanej młodzieży doświadcza tzw. „hejtowania”, czyli dokonywania negatywnych wpisów i komentarzy.
Zebrane dane dotyczące fonoholizmu wśród młodych ludzi, to efekt pracy nad projektem „Dbam o mój zasięg”, prowadzonym przez socjologów z UG, pracowników Centrum Doradztwa i Badań Społecznych „Socjogram” we współpracy z Urzędem Miasta Gdyni. W badaniu socjologicznym udział wzięło niespełna 900 uczniów w wieku od 12 do 19 lat, uczęszczających do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Gdyni. Szczegółowy raport z badania ukazać się ma pod koniec sierpnia.
ep/mmt