Programy resocjalizacyjne w więzieniach nie cieszą zbyt dobrą opinią. Ale działalność kulturalna w Areszcie Śledczym przy Kurkowej 12 wydaje się być ewenementem. Poeta i muzyk Lipi- Lipski ( z wykształcenia prawnik) prowadzi audycje muzyczno-poetyckie, a ostatnio gościły tutaj animatorki zajęć teatralnych. Rita Jankowska zainspirowana więzienną poezją napisała i wyreżyserowała spektakl „Credo Lasu”. Gosia Polakowska metodę prowadzonego przez siebie Teatru Forum wprowadziła do celi. Oparte na prawdziwej historii scenki improwizują więźniarki, a potem widzowie nadają im inny bieg.
Historia Bogusi – ofiary staje się pozbawioną dydaktyzmu lekcją samodzielności i wydobywania się z kręgu przestępstwa. Pokazuje, że można żyć inaczej.
Żadna z osadzonych nie chciała grać Ofiary. Ale na próbę przyszła z wolności Beata, która niesłusznie oskarżona przesiedziała na Kurkowej dwa tygodnie. Wróciła, żeby wesprzeć koleżanki. To ona zagrała pełną rozterek Bogusię, alter ego Patrycji, która dwa dni po premierze opuściła więzienie. Jak potoczą się jej losy?
Czy żywiołowa Milena po odsiedzeniu kary odnajdzie szczęście na wolności? Jak mówi Rita „cienka jest granica między nami” i cytuje fragment jednego z wierszy: „wszyscy jesteśmy więźniami własnych błędów”.
Reportaż Małgorzaty Żerwe.
Część 1. Credo Lasu
Część 2. Forum. Historie z celi
mat