Festiwal Port Literacki od lat przywraca poezji należne jej miejsce. Tu debiutowali i występowali najważniejsi współcześni poeci, a swoje książki publikował Tadeusz Różewicz. Dwudziestolecie imprezy, która stała się wizytówką polskiej kultury, Port świętuje m.in. w Chinach, Indiach i Izraelu. Między 18 a 20 sierpnia zawinie po raz pierwszy także do Gdańska. Przy fontannie Neptuna na ul. Długi Targ powstanie Miasteczko literackie z księgarnią, strefą dla dzieci, wystawami i miejscem projekcji poetyckich filmów. Pojawią się znani polscy oraz szwajcarscy poeci, a każdy, kto pisze, będzie miał okazję zaprezentować swoją twórczość w ramach Wolnego rynku poetów. Koncertować będzie zespół Trupa Trupa, a dzieci zabawią lubiani aktorzy.
Iwonie Borawskiej o festiwalu opowiedzieli Marta Bednarska z Instytutu Kultury Miejskiej (który jest współorganizatorem zdarzenia) oraz Grzegorz Kwiatkowski – poeta i lider grupy Trupa Trupa. Na festiwalu zaprezentuje swój najnowszy tomik „Spalanie”.
Z Muzeum Emigracji w Gdyni przybyli do nas: Anna Ratajczak-Krajka, Specjalistka ds. Programowych, która opowie o trwającym „Lecie na Polskiej 1” i Olga Blumczyńska – Specjalistka ds. Historii Mówionej, koordynatorka projektu „Zapytaj o Polskę”.
W ramach projektu „Zapytaj o Polskę” muzeum poszukuje osób z emigracyjnymi doświadczeniami, które zdecydowały się na powrót w rodzinne strony. Międzypokoleniowa 20-osobowa grupa weźmie udział w wyjątkowych warsztatach, których zwieńczeniem będzie reportaż radiowy oraz wywiady w duchu historii mówionej wzbogacające zbiory placówki.
Posłuchaj całej audycji: