Zakończył się pierwszy dzień festiwalu filmowego w Gdyni. Za nami trzy konferencje prasowe konkursowych filmów, po raz pierwszy zorganizowane w Gdyńskim Centrum Filmowym. O godz. 19:00 rozpoczęła się uroczysta gala otwarcia. Na widowni zasiadły największe gwiazdy polskiego kina.
Znamy już laureatów Diamentowych Lwów, nagród przyznanych z okazji 40-lecia festiwalu. Najlepszym filmem okazał się Noce i Dnie w reż. Jerzego Antczaka. Laur dla najlepszego aktora trafił do Janusza Gajosa (Milioner, Przesłuchanie, Ucieczka z kina Wolność), a dla najlepszej aktorki do Jadwigi Barańskiej (Noce i dnie). Nagrodzono też najpiękniejszą muzykę. Statuetkę otrzymał Wojciech Kilar za ścieżkę dźwiękową do Ziemi Obiecanej.
Tym akcentem kończymy naszą relację live z pierwszego dnia festiwalu w Gdyni. Będziemy z Wami jutro od godz. 10:00.
Niekwestionowaną ulubienicą fotoreporterów była dzisiaj Agnieszka Szulim. Na gali otwarcia pojawiła się wraz z narzeczonym Piotrem Woźniakiem-Starakiem, producentem filmu Bogowie, obsypanego nagrodami podczas zeszłej edycji festiwalu.
Dziennikarka Agnieszka Szulim
Gala otwarcia 40. FFG już się rozpoczęła, a my prezentujemy gwiazdy, które przed chwilą spotkaliśmy we foyer Teatru Muzycznego. Byli to m.in.: aktor Janusz Gajos z reżyserką Małgośką Szumowską i aktorka Anna Samusionek. Pojawiła się też członkini jury Konkursu Głównego – Grażyna Szapołowska.
Kolejno na zdjęciach: Grażyna Szapołowska, Janusz Gajos i Małgośka Szumowska, Anna Samusionek.
Nietypowe spotkanie na czerwonym dywanie. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z żoną pozują z jeszcze urzędującą dyrektorką PISF Agnieszką Odorowicz i nową dyrektorką PISF Magdaleną Sroką. To oni są sprawcami całego festiwalowego zamieszania 🙂
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek z żoną (po lewej), Agnieszka Odorowicz i Magdalena Sroka (po prawej).
Gwiazdy polskiego kina przeszły czerwonym dywanem do Teatru Muzycznego. Wśród znanych i lubianych dojrzeliśmy: Ewę Wencel, Małgorzatę Zajączkowską, Joannę Kulig, Annę Próchniak. Trzeba przyznać, że wszystkie panie prezentowały się znakomicie!
Na zdjęciach kolejno: Ewa Wencel, Joanna Kulig, Anna Próchniak i Małgorzata Zajączkowska.
Trwa konferencja prasowa filmu Karbala. – Najbardziej interesujące w tego typu produkcjach jest to, że powstało prawdziwe kino gatunkowe, w tym przypadku wojenne, mówił aktor Michał Żurawski. – To film o ludziach i ich przeżyciach, oparty na faktach, dodał jego kolega z planu Bartłomiej Topa.
Aktorzy Michał Żurawski (drugi z lewej) i Bartłomiej Topa (z prawej) podczas konferencji prasowej.
Za niespełna dwie godziny po czerwonym dywanie przed Teatrem Muzycznym przejdą największe gwiazdy polskiego kina. Na pewno zobaczymy tu Małgorzatę Zajączkowską, Agatę Kuleszę, Andrzeja Chyrę i Mariana Dziędziela, których już wcześniej spotkaliśmy w centrum festiwalowym.
O godz. 19:00 w Teatrze rozpocznie się gala otwarcia. Co wydarzy się podczas uroczystości? Z okazji 40-lecia festiwalu wręczone zostaną Diamentowe Lwy dla najlepszego filmu, aktora, aktorki i muzyki wszystkich gdyńskich festiwali. Laureatów wybrała publiczność w głosowaniu smsowym i internetowym.
Wszyscy, którzy nie mogli zdobyć zaproszeń na galę, będą mogli obejrzeć wydarzenie na telebimie na Placu Grunwaldzkim w Gdyni.
Do Hotelu Mercure wraz z partnerką wchodzi reżyser Krzysztof Skonieczny, twórca filmu Hardkor Disco. Na zeszłorocznym festiwalu dzieło zdobyło nagrody za najlepszy debiut i zdjęcia.
Gdynia powoli zapełnia się gośćmi, nie tylko tymi z pierwszych stron gazet. Festiwalowe miasteczko aż tętni życiem! Można tu obejrzeć jedną z plenerowych wystaw, zapoznać się z repertuarem lub w spokoju poczytać gazetę „Klaps”.
W oczekiwaniu na gwiazdy tegorocznego święta filmowców, cofamy się do przeszłości i prezentujemy zdjęcia wykonane podczas festiwalu w 1995 roku. Poznajecie te twarze?
Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz
Pod hotelem Gdynia spotykamy kolejne gwiazdy. Wśród nich jest m.in. Janusz Chabior, który wcielił się w role drugoplanowe w filmach Żyć nie umierać i 11 minut.
W plenerowym studiu Radia Gdańsk gości Bartłomiej Topa, odtwórca głównej roli w Karbali, opowiadającej o wojnie w Iraku. – Wierzę, że emocje, które uruchomiły się w nas – aktorach podczas kręcenia, widać na ekranie. Byliśmy przygotowywani na poligonie, uczyliśmy się, jak trzymać broń, mówił na antenie.
Byliśmy na konferencji prasowej filmu Hiszpanka. Produkcja jest połączeniem filmu historycznego i kryminału, jej akcja dzieje się podczas Powstania Wielkopolskiego. – XIX wiek był cudowną epoką, ale temat pozwalał na wyjście z tych sztywnych ram. Wprowadziliśmy trochę nonszalancji, wiele kostiumów wykonaliśmy ręcznie. To była fajna przygoda i fajna robota, przyznała Dorota Roqueplo, kostiumograf (na zdjęciu w środku).
Satyryk Krzysztof Materna jest uważnym komentatorem rzeczywistości… i polskiego przemysłu filmowego. Podczas 40. festiwalu filmowego, podobnie jak przed rokiem, będzie pełnił rolę konferansjera na czerwonym dywanie.
Na zdjęciu wraz z Agnieszką Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Przed Gdyńskim Centrum Filmowym spotkaliśmy Bartłomieja Topę.
Aktor wystąpił w dwóch filmach walczących o nagrodę w Konkursie Głównym 40. FFG – Karbali i Obcym Niebie. Jak zdradził reporterce Radia Gdańsk, zostanie nad morzem do końca festiwalu.
W Multikinie w Centrum Waterfront odbywają się pokazy dla publiczności.
Jeszcze na dzisiaj zaplanowano tu projekcje czterech konkursowych produkcji. Przed nami prezentacje Body/Ciało (godz. 18:00 i 22:30), Hiszpanki (godz. 21:00) Karbali (godz. 15:45 i 20:00) i Ziarna Prawdy (godz. 18:30). Sprawdziliśmy – na wszystkie nie ma już dostępnych biletów.
Dotarła do nas informacja, że do Gdyni przyjechała już Agata Kulesza. Aktorka przyjechała tu promować film Moje córki krowy, startujący w Konkursie Głównym. Obecnie relaksuje się w Hotelu Mercure Gdynia przed wieczorną galą.
A my mamy dla Was teaser filmu, w którym zagrała aktorka:
– Wybór jednego faworyta tego festiwalu jest bardzo trudny. 18 obrazów w Konkursie Głównym wybraliśmy z 53 kandydatów. Polskie kino jest na naprawdę dobrym poziomie, mówiła Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w rozmowie z Maciejem Bąkiem z Radia Gdańsk.
Na antenie Radia Gdańsk o filmach, które zobaczymy na 40. FFG rozmawiają nasi eksperci Iwona Borawska i Marcin Mindykowski. Czy mają swoje konkursowe typy? Marcin Mindykowski twierdzi, że na faworytów wyrastają Body/Ciało Małgośki Szumowskiej i 11 minut Jerzego Skolimowskiego. – Po pokazie w Wenecji premiera tego drugiego na pewno będzie sporym wydarzeniem.
Na zdjęciu nasi eksperci w plenerowym studiu w Teatrze Muzycznym.
W próbach do gali otwarcia festiwalu udział bierze Zbigniew Wodecki. Muzyk nie tylko zaśpiewa, ale i zagra na skrzypcach podczas uroczystości. Początek gali zaplanowano na godz. 19:00. Wstęp tylko na zaproszenia.
Byliśmy na konferencji prasowej filmu Ziarno Prawdy w reż. Borysa Lankosza. To opowieść o prokuratorze Teodorze Szackim (w tej roli Robert Więckiewicz), który rozwiązuje zagadkę serii rytualnych morderstw. Scenariusz powstał na podstawie powieści Zygmunta Miłoszewskiego pod tym samym tytułem.
– Pisarz nie chciał zgodzić się na współpracę ze mną po negatywnych doświadczeniach z inną adaptacją jego powieści. Gdy pokazałem mu mój scenariusz, będący literalną kopią książki, zdołałem go namówić. Film stworzyliśmy razem, mówił Borys Lankosz (na zdjęciu z lewej) podczas spotkania z dziennikarzami.
Recenzję Ziarna Prawdy, która ukazała się na stronie Radia Gdańsk, możecie przeczytać >>>TUTAJ.
Nie wiecie jeszcze na jaki film wybrać się dzisiaj? Pełen repertuar festiwalu można znaleźć na plakatach umieszczonych między Teatrem Muzycznym a Gdyńską Szkołą Filmową.
Repertuar znajdziecie też w internecie >>>TUTAJ.
Dominika Raszkiewicz i Joanna Borowik witają z 40. festiwalu filmowego w Gdyni. Rozpoczynamy relację live.
Choć na razie centrum festiwalu świeci pustkami, na każdym kroku widać, że wielkie święto polskiego kina już się rozpoczęło. Na hotelu Mercure (dawniej Gdynia) zawieszono ogromny baner „Gdynia kocha film, film kocha Gdynię”, a wejście do Teatru Muzycznego ozdabia festiwalowe logo.