Premiery Excentryków, Obcego Nieba i Moich córek krów były najważniejszymi wydarzeniami trzeciego dnia 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W Gdyńskim Centrum Filmowym odbyły się warsztaty aktorskie z Małgorzatą Potocką i promocja książki „Scenografia” Allana Starskiego.
Znamy kolejnego lidera konkursu o Złotego Klakiera! Excentrycy Janusza Majewskiego bardzo przypadli do gustu publiczności. Film był oklaskiwany przez rekordowe 4 minuty i 40 sekund!
My tymczasem żegnamy się już z plenerowego studia Radia Gdańsk w Teatrze Muzycznym. Będziemy z Wami jutro tuż po godz. 10:00.
Chociaż trzeci dzień 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni powoli dobiega końca, Gdynia nie zasypia. O godz. 21:00 na Nowej Scenie Teatru Muzycznego rozdane zostaną nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Z kolei po godz. 22:00 na scenie na Placu Grunwaldzkim wystąpią Rimbaud.
W naszym studiu w Teatrze Muzycznym zmagania filmów w konkursie Złotego Klakiera śledzą aktorka Katarzyna Figura i krytyk filmowy Tomasz Raczek. – Szkoda, że mój film otrzymał jedynie niespełna 50 sekund oklasków, komentuje aktorka, która w Paniach Dulskich zagrała jedną z głównych ról. Jak jednak widać na zdjęciach, dobry humor nie opuszczał dzisiaj obojga.
Katarzyna Figura i Tomasz Raczek odwiedzili plenerowe studio Radia Gdańsk.
Panie Dulskie to jedna z najgłośniejszych premier tego sezonu. Głównie dlatego, że w filmie zagrały trzy wybitne aktorki – Krystyna Janda, Maja Ostaszewska i Katarzyna Figura.
Jak film oceniła nasza recenzentka Joanna Borowik? Można się dowiedzieć klikając >>>TUTAJ.
Kadr z filmu „Panie Dulskie”.
Ewita Kosmala na gdyńskim festiwalu gości już po raz… 38. Jak mówi, podczas tego jednego tygodnia w roku zapomina o codziennych problemach i poluje na autografy swoich ulubieńców.
W tym roku podpisy zbiera do małego notatnika. Później wyrwie karteczki, opatrzy zdjęciami i wklei do specjalnie przygotowanego zeszytu. – Autografy często się powtarzają, ale często okazuje się, że te nowsze są bardziej czytelne i ładniejsze. Wszystkie je porównuję, mówi w rozmowie z naszą fotoreporterką.
Łowczyni autografów Ewita Kosmala chwali się podpisami zdobytymi podczas tej edycji festiwalu. Na zdjęciu wraz aktorem Januszem Gajosem.
W biegu udaje nam się zrobić zdjęcie Jowicie Budnik. – Pędzę na premierę filmu, zostały mi zaledwie cztery minuty, więc proszę o bardzo szybką fotografię, mówi aktorka, która na zeszłorocznym festiwalu w Gdyni była faworytką do nagrody za najlepszą rolę żeńską. Statuetka powędrowała jednak do młodziutkiej Zofii Wichłacz.
Aktorka Jowita Budnik w drodze na premierę w gdyńskim Multikinie.
Mamy dla Was serię zdjęć z filmowej Gdyni. Pod Multikinem spotkaliśmy tłumy zainteresowanych kinematografią młodych ludzi. – W repertuarze jest tyle propozycji, że nie wiemy na co się wybrać, mówili licealiści jednego z gdyńskich liceów.
Tłumy miłośników kina pod gdyńskim Multikinem.
Konkursowe filmy w Teatrze Muzycznym ogląda Grażyna Torbicka. Prezenterka przyjechała tu kręcić materiały do programu Kocham Kino. W sobotę poprowadzi również ceremonię wręczenia nagród 40. FFG.
Grażyna Torbicka ogląda projekcje w Teatrze Muzycznym.
W konferencji prasowej Obcego Nieba uczestniczyli aktorzy Agnieszka Grochowska i Bartłomiej Topa. Najnowszy obraz Dariusza Gajewskiego opowiada o polskiej rodzinie mieszkającej w Szwecji. Tamtejsza opieka społeczna potajemnie odbiera im ukochaną córkę i oddaje rodzinie zastępczej.
– Mam z Bartkiem (Topą – przyp. red.) i Basią (Kubiak, grającej córkę głównych bohaterów – przyp. red.) poczucie wielkiej bliskości. Pamiętam nawet kuriozalne sytuacje, że byłam zazdrosna o relacje na linii Basia-Bartek. Weszło nam to głęboko w krwiobieg. Mieliśmy do siebie zaufanie, nawet grając proste sceny poziom emocjonalny był wysoki, mówiła dziennikarzom Agnieszka Grochowska.
Zgodził się z tym Bartłomiej Topa. Jak przyznał, na planie panowała wolność improwizacji. – Sceny czasami wymykały się spod naszej kontroli.
Nadal nie wiadomo, kiedy odbędzie się polska premiera Obcego Nieba. Na 40. FFG projekcje zaplanowano jeszcze dzisiaj o 18:30 (w Teatrze Muzycznym) i jutro o 14:30 i 19:30 (w Multikinie). Bilety dostępne są >>>TUTAJ.
Konferencja prasowa filmu „Obce Niebo”. Na zdjęciach: aktorzy Bartłomiej Topa i Agnieszka Grochowska i reżyser Dariusz Gajewski.
Do 15 listopada w Muzeum Miasta Gdyni można oglądać wystawę plakatów filmów Romana Polańskiego zorganizowaną w ramach festiwalu. Warto zwrócić uwagę na wielkoformatowe banery o wymiarach 3,2m x 4m, które przyjechały tu z Ameryki Południowej i Australii.
Muzeum można zwiedzać we wtorki, środy i piątki w godz. 10:00-18:00, w czwartki w godz. 12:00-20:00 i w weekendy i święta w godz. 10:00-17:00. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 4 zł.
Wystawa plakatów filmów Romana Polańskiego w Muzeum Miasta Gdyni. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski
Na schodach Gdyńskiego Centrum Filmowego do zdjęć pozuje Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu. Niedawno był on też gościem audycji Gdynia Główna Osobista w Radiu Gdańsk. Całej rozmowy Piotra Jaconia można posłuchać >>>TUTAJ.
Dyrektor 40. FFG Leszek Kopeć w Gdyńskim Centrum Filmowym.
To oni dbają, by na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni wszystko przebiegało sprawnie. Około 170 wolontariuszy pracuje m.in. w biurze prasowym, przed wejściami do sal kinowych i punkcie informacyjnym.
Jak powiedziały nam Paulina i Klaudia Kubiak, pracę zaczęły już na dwa dni przed festiwalem. – Choć 40. FFG kończy się w sobotę, będziemy tu aż do poniedziałku, żeby również „posprzątać” po imprezie. Dyżury nie są ciężkie, codziennie pracujemy ok. 5-6 godzin. Każdego dnia pełnimy inną funkcję, więc nie narzekamy na nudę.
Wolontariuszki na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni – Klaudia i Paulina Kubiak.
Reżyserka Agnieszka Smoczyńska jest gościem Iwony Borawskiej i Marcina Mindykowskiego w studiu Radia Gdańsk w Teatrze Muzycznym.
O nagrodę w Konkursie Głównym walczy jej film Córki Dancingu o dwóch nastolatkach-syrenach. – Inspirowałam się syrenami z Homera, które są niezbyt piękne. Ich celem nie jest przemienienie się człowieka, tylko wręcz odwrotnie – chcą pożerać ludzi. Dlatego na ekranie wręcz „czuć smród” ich ogonów, mówiła na antenie. – Obraz syreny został trochę przeinaczony przez produkcje Disneya, które pokazywały kobiety-ryby jako piękne, dodała.
Reżyser Agnieszka Smoczyńska w studiu Radia Gdańsk w Teatrze Muzycznym.
Mamy dla Was recenzję Córek Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej. – Reżyserka chciała stworzyć symboliczną opowieść o dojrzewaniu, poświęceniu i braku zrozumienia. Zabrakło jej jednak zdecydowania, a w konsekwencji dobrze poprowadzonego pomysłu, pisze nasza filmowa ekspert Joanna Borowik o jednej z najbardziej kontrowersyjnych produkcji ostatniego roku. Cały tekst przeczytacie >>>TUTAJ.
A tak o filmie podczas wczorajszej konferencji prasowej opowiadali twórcy:
Zmiana lidera w konkursie o Złotego Klakiera Radia Gdańsk. Żyć nie umierać Macieja Migasa otrzymało 1 minutę i 32 sekundy oklasków i na razie deklasuje konkurencję!
Mamy dla Was jeszcze kilka zdjęć z konferencji prasowej Excentryków.
Na ściance fotoreporterom pozowały aktorki Sonia Bohosiewicz i Natalia Rybicka. Na konferencji obecny był też kompozytor i muzyk jazzowy Wojciech Karolak.
Natalia Rybicka w filmie zagrała Modestę, tajemniczą femme fatale. Jej rola polegała m.in. na zaśpiewaniu kilku utworów. – Jak przyszłam na plan po raz pierwszy, ekipa była przerażona moim fałszem, przyznała.
Podobny problem miała Sonia Bohosiewicz. – Przed zdjęciami spotkałam się z nauczycielką śpiewu Agnieszką Hekiert. Wysłuchała tylko jeden zwrotki każdej piosenki, po czym mi przerwała i powiedziała: Może zdążymy.
Konferencja prasowa filmu „Excentrycy”. Kolejno na zdjęciach: Natalia Rybicka, Sonia Bohosiewicz, kompozytor Wojciech Karolak.
To była najzabawniejsza konferencja prasowa na 40. FFG jak do tej pory. Podczas spotkania promocyjnego filmu Excentrycy Janusza Majewskiego Anna Dymna żartowała do zgromadzonych: – Pamiętam moment, kiedy Janusz zadzwonił do mnie i powiedział, że ma problem. Pomyślałam: „Spokojnie, mam możliwości, fundację, na pewno Ci pomogę.” Dopiero później okazało się, że dzwoni z propozycją roli. Zapytał się, czy zgodę się zagrać kobietę starą i grubą. Odpowiedziałam: Janusz, w końcu pracowałam na ten stan już 60 lat.
I dodała: – To była ryzykowna rola, ale ja przecież jestem aktorką. Zagram każdą rolę, jeśli tylko ma sens. Nie chcę grać „bycia wrednym”, tylko dla samego bycia wrednym.
W obrazie Excentrycy Anna Dymna wcieliła się we właścicielkę pensjonatu w ruinie, która dostała nakaz pracy w toalecie publicznej. – Gdybym straciła pracę jako aktorka, zawsze mogę zatrudnić się jako babcia klozetowa. Otworzę toaletę w Krakowie z filią w Warszawie, mówiła do zgromadzonych dziennikarzy.
Konferencja prasowa filmu „Excentrycy”. Na zdjęciu: Anna Dymna i Sonia Bohosiewicz.
Warsztaty Jak oni grają? odbędą się również jutro i pojutrze w tym samym miejscu po godz. 10:00. W czwartek uczestnicy zobaczą Zdjęcia próbne Agnieszki Holland, a w piątek Panny z Wilka Andrzeja Wajdy. Na spotkania można się zapisywać pod adresem warsztaty@festiwalgdynia.pl
.
Małgorzata Potocka podczas warsztatów „Jak oni grają?”.
Zaczynamy relację live z trzeciego dnia 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Jeśli nadal nie wiecie, na jaki konkursowy film się wybrać, mamy dla Was mini festiwalowy przewodnik. >>>TUTAJ możecie dowiedzieć się, o czym opowiadają filmy z Konkursu Głównego i sprawdzić, kto w nich zagrał.
Kadr z filmu „Żyć nie umierać”. Na zdjęciu odtwórca roli głównej – Tomasz Kot.