Maria Piradoff-Link, Łukasz Osowski oraz fundacja Dom Marzeń otrzymają w tym roku medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. Kandydatury zatwierdzić musi jeszcze Rada Miasta Gdyni, ale to tylko formalność. Wyróżnienia wręczone zostaną 10 lutego, w dniu 96. urodzin miasta.
– Medal to najwyższe wyróżnienie, którym uhonorować można osobę lub instytucję zasłużoną dla naszego miasta. Przypomnę, że przed rokiem otrzymali go wszyscy medycy walczący z pandemią – wyjaśnia Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. – Teraz wpłynęło kilka propozycji, z których trzy zarekomendowała komisja samorządności lokalnej i bezpieczeństwa rady. To jej decyzja jest tu kluczowa. Głosowanie odbędzie się na styczniowej sesji – dodaje.
KANDYDACI
Maria Piradoff-Link jest kustoszem społecznego Mini Muzeum w „Bankowcu”, największym domu mieszkalnym przedwojennej Gdyni. Uratowała i wciąż ratuje od zniszczenia wyposażenie mieszkań, których pozbywali się nowi lokatorzy. Wymyśliła i założyła Mini Muzeum, gromadzące te przedmioty i elementy dawnego wyposażenia. Są one pokazywane w dawnym schronie, a obejrzały je już dziesiątki tysięcy osób.
Łukasz Osowski jest twórcą najbardziej znanego na świecie syntezatora mowy Ivona i autorem wielu patentów technologicznych. Obecnie rozwija aplikację Vika Life przez spółkę Lab4Life, która działa na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Vika to asystent zdrowia, który nakłania do zdrowych nawyków i uświadamia o możliwych zagrożeniach. Aplikacja działa na podstawie danych o stylu życia ponad 500 tysięcy osób.
Fundacja Dom Marzeń realizuje szereg projektów, dzięki którym osoby niepełnosprawne intelektualnie mają możliwości rozwoju, usamodzielnienia się, pielęgnowania swoich hobby i ciekawego spędzania czasu. Jednym z kluczowych zadań jest także walka o zmniejszenie izolacji ludzi niepełnosprawnych w społeczeństwie. „Dom Marzeń” w Małym Kacku to inwestycja realizująca kilka istotnych celów społecznych. W budynku znajduje się przedszkole, środowiskowy dom pomocy oraz mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które będą spełniać funkcję pomieszczeń pobytu całodobowego, treningowego i interwencyjnego.
Medale „Za wybitne zasługi dla Gdyni” przyznawane są od 1993 roku. Do tej pory uhonorowano nimi ponad 70 osób i instytucji.
Marcin Lange/aKa