Zamiast miejsca w schronisku – mieszkanie. Wychodzący z bezdomności w Gdyni biorą udział w pilotażowym projekcie Gdyńska – Warszawska. Zamieszkają w mieszkaniu, które sami wyremontują. Prace pod okiem fachowców powoli dobiegają końca.
W mieszkaniu przy ulicy Warszawskiej zamieszka sześć osób.
MAMY SOBIE RADZĄ
– Staramy się likwidować schroniska dla bezdomnych. Podobnie jak kilka lat temu, doprowadziliśmy praktycznie do zamknięcia Domu Samotnej Matki. Panie wynajęły mieszkania z rynku, przeprowadziły się tam z dziećmi. Dzisiaj normalnie funkcjonują, a ich dzieci wychowują się w domu – mówił wiceprezydent Gdyni Michał Guć.
REMONT SZKOŁĄ ŻYCIA
Około stumetrowe mieszkanie udostępniło MOPS miasto. Prace wykończeniowe prowadzą w nim przyszli lokatorzy. Pracują oni pod okiem wykwalifikowanych budowlańców. – Nie mieliśmy o takim remoncie pojęcia. Dzięki fachowcom czegoś się nauczyliśmy – opowiadał naszej reporterce pan Marek.
Przyszli mieszkańcy dodatkowo są zaangażowani w prace społecznie użyteczne. Będą także brali udział w kosztach utrzymania mieszkania. – Trzeba pamiętać, że to nie jest proste, by z jednej strony pokonywać kłopoty, które się w życiu nawarstwiły, a z drugiej strony wejść do konkretnej pracy – mówi Jarosław Józefczyk, zastępca dyrektora MOPS w Gdyni.
DUŻA MOBILIZACJA
Mieszkanie wyposażą w meble oraz sprzęt gdyńskie firmy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Szóstka lokatorów ma się wprowadzić w ciągu kilku tygodni. Badania i zachodnie doświadczenia pokazują, że bezpośrednie zaangażowanie w urządzenie mieszkania oraz udział w kosztach pozwala docenić pomoc i mobilizuje do poprawy sytuacji życiowej.
CZWÓRKI DIAGNOSTYCZNE
Miasto zapewnia, że udostępni kolejne mieszkania komunalne osobom wychodzącym z bezdomności. To nie koniec działań na rzecz rozwoju polityki mieszkaniowej w Gdyni. Powstały między innymi tzw. czwórki diagnostyczne. To zespoły składające się z pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich UM, Wydziału Budynków UM, Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zespołu ds. Bezdomnych. Mają oni poprawić sytuację mieszkaniową gdynian i usprawnić system interwencji mieszkaniowej. Czwórki w najbliższym czasie odwiedzą około 40 miejsc określonych jako najtrudniejsze przypadki.