Wyłudzenia i oszustwa, zadłużenia komornicze, kłopotliwe umowy – to najczęstsze problemy, z którymi seniorzy zgłaszają się do punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. W Gdańsku znajdziemy ich aż 18. – Właśnie wypełniam pismo, które złożę w sądzie. Pani mecenas jest wspaniała. Prowadzi mnie krok po kroku po prawniczych zawiłościach. Jest też taką ostoją duchową. Gdyby nie ona, to nie wiem… – mówi naszej reporterce jedna z petentek.
BEZCENNA POMOC
Prawnicy służą pomocą każdego dnia. Pomogą przeanalizować umowę, napisać pismo do sądu, doradzą, jakie kroki prawne podjąć, by wyjść z kłopotów.
– Petenci najczęściej przychodzą do nas ze sprawami egzekucyjnymi, spadkowymi. Podpisywane są bardzo niekorzystne umowy najmu, zaciągane są pożyczki, kredyty. Często jest tak, że już nie jesteśmy w stanie zbyt wiele zrobić. Możemy jednak powiedzieć, jakie tym osobom przysługują uprawnienia. Zachęcamy, by konsultować z nami umowy jeszcze przed ich podpisaniem. Zawsze warto do nas przyjść po to, by uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami na przyszłość – wyjaśnia Patryk Standarski, radca prawny.
OSOBY W WYJĄTKOWEJ SYTUACJI
Z pomocy prawników korzystać mogą nie tylko seniorzy, ale także osoby do 26. roku życia, kombatanci, weterani wojenni, podopieczni pomocy społecznej, osoby, które posiadają kartę dużej rodziny lub znajdują się w trudnej sytuacji życiowej po klęsce żywiołowej.
BEZ REZERWACJI TERMINU
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej znajdują się przy ul. Dyrekcyjnej 5, w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Elbląskiej, na Strzyży i Oruni oraz w Nowym Porcie. Eksperci do dyspozycji petentów są przez cały dzień. Nie trzeba wcześniej rezerwować terminu wizyty. Ważne jednak, by na spotkanie zabrać ze sobą pełną dokumentację tak, by prawnikom łatwiej było przeanalizować problem. Warto mieć również na uwadze, że prawnicy nie działają jak w kancelarii. Doradzą i pomogą sporządzić pismo, jednak nie firmują go swoim nazwiskiem.